Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Argentyna zainteresowana Gripenami NG

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 października 2014

Argentyna chce nabyć samoloty wielozadaniowe Gripen NG, które produkowane będą w Brazylii.

Podczas uroczystości prezentacji najnowszego brazylijskiego transportowca, KC-390 (Premiera KC-390, 2014-10-22), miało miejsce także inne, bodaj jeszcze ważniejsze wydarzenie. Obecni na ceremonii ministrowie obrony Brazylii i Argentyny, Celso Amorim i Agustín Rossi, podpisali dwustronne porozumienie o współpracy w dziedzinie projektów lotniczych i obronnych. Jego głównym celem jest zacieśnienie kooperacji przemysłowej obydwu państw i wspólna realizacja nowych projektów.

Argentyna jest już dostawcą elementów dla KC-390. Ich produkcją zajmują się zakłady FAdeA w Kordobie. Wojska lotnicze tego kraju postanowiły zakupić 6 samolotów.

Jednak najważniejszym punktem spotkania obydwu ministrów była deklaracja złożona przez Rossiego, który oświadczył, że rząd w Buenos Aires postanowił rozpocząć negocjacje w sprawie zakupu 24 samolotów wielozadaniowych Gripen NG, które produkowane będą w Brazylii (Dwumiejscowy Gripen F dla Brazylii , 2014-02-06). Warunki transakcji, a także ewentualny udział przemysłu argentyńskiego w przedsięwzięciu, będą przedmiotem szczegółowych rozmów w najbliższych miesiącach.

Minister Amorim dodał, że Brazylia chętnie podejmie współpracę z sąsiadem i sojusznikiem. Przedstawiciele przemysłu lotniczego obydwu krajów omówią możliwość zaangażowania Argentyny w projekt Gripena NG. Inne potencjalne przedsięwzięcia, które Brasilia i Buenos Aires mogą zrealizować wspólnie to okręty patrolowe, korwety, samoloty szkolenia podstawowego (T-Xc oblatany, 2014-08-30) i bezzałogowe statki latające.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.