Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wspólne ćwiczenia SG, ABW i CBŚ

Strategia i polityka, 31 października 2014

Od 27 do 31 października w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych odbyło się pierwsze specjalistyczne szkolenie w ramach projektu Power of Synergy.

Antyterroryści ćwiczyli szereg scenariuszy dotyczących zajmowania bronionych obiektów oraz odbijania zakładników. Do treningu wykorzystywali dostosowane do strzelania amunicją barwiącą pistolety Glock 17, pistolety maszynowe MP5 oraz granaty błyskowo-hukowe

Funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej (KOW SG) w Nowym Sączu, wraz z kolegami z Podlaskiego i Nadbużańskiego Oddziału SG, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Centralnego Biura Śledczego (CBŚ) Policji uczyli się współdziałania podczas operacji specjalnych. Mieszane zespoły ćwiczyły, pod kierunkiem byłych żołnierzy JWG, zdobywanie budynków, odbijanie zakładników, zrywanie kontaktów oraz obronę okrężną.

Ćwiczenia w Nowej Dębie są pierwszymi w ramach cyklu szkoleń jaki czeka Straż Graniczną (Rewolucyjne statki powietrzne dla SG, 2014-10-09), CBŚ, oraz ABW. Zajęcia będą dotyczyły zarówno doskonalenia technik operacyjnych jak i wsparcia operacyjnego oraz technicznego. Projekt, stworzony z inicjatywy KOW SG, został złożonyw ramach Programu: PL-15 Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych, dofinansowanego z funduszy norweskich.

Policjanci reprezentujący Centralne Biuro Śledcze wykorzystywali broń używaną przez jednostkę na co dzień m.in. subkarabinki G36C

W jego ramach, w latach 2014-2015 w Polsce i za granicą odbędzie się cykl specjalistycznych szkoleń oraz konferencji, których celem będzie podniesienie kwalifikacji jednostek odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości zorganizowanej. Redakcja Broni i Amunicji jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

Scenariusz szkolenia na poligonie w Nowej Dębie zakładał wymianę doświadczeń między funkcjonariuszami wywodzącymi się z różnych jednostek. Ćwiczący, oprócz strzelania z broni będącej ma wyposażeniu ich macierzystych jednostek, wykorzystywali też karabinki AKMS i oraz konstrukcje przystosowane do strzelania amunicją barwiącą FX.

Jednym z największych wyzwań ćwiczeń były dynamiczne strzelania amunicją bojową. Mieszane zespoły funkcjonariuszy Straży Granicznej, CBŚ i ABW ćwiczyły m.in. zrywanie kontaktu bojowego, wychodzenie spod ostrzału oraz obronę okrężną / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski

Organizatorzy starali się osiągnąć jak największy realizm symulowanych zdarzeń. Antyterroryści uczyli się rozpoznania, technik skrytego podejścia do obiektów, pokonywania przeszkód terenowych oraz prowadzenia skutecznego ostrzału w sytuacjach zagrożenia.

Jednym z największych wyzwań było strzelanie zespołowe z wykorzystaniem amunicji bojowej. Mieszane grupy funkcjonariuszy musiały opanować umiejętność skutecznego osłaniania ogniem kolegów w różnych sytuacjach. Trenowano nawiązywanie kontaktu bojowego, obronę okrężną oraz wychodzenie spod ostrzału. Dodatkowym wyzwaniem dla niektórych była konieczność posługiwania się karabinkiem AKMS, a więc bronią z którą dotychczas mieli sporadyczny kontakt.

Trening z wykorzystaniem amunicji barwiącej zakładał realizację szeregu scenariuszy. Początkowe proste zdobywanie obiektu, wymagające jedynie ostrzelania kilku celów znajdujących się wewnątrz, było jedynie wstępem do realizacji pełnokrwistych ćwiczeń z wykorzystaniem granatów błyskowo-hukowych. Funkcjonariusze, cały czas w mieszanych zespołach, musieli skrycie podejść do obiektu oraz wykonać szturm, połączony z odbijaniem zakładników przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich wymaganych procedur. Trenowano również prowadzenie korespondencji radiowej pomiędzy zespołem realizacyjnym a dowództwem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.