Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Estonia kupuje Javeliny

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 19 listopada 2014

Władze Estonii i USA porozumiały się w sprawie sprzedaży przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.

Pozyskiwane przez Estonię ppk Javelin będą pochodzić z zapasów magazynowych sił zbrojnych USA. Konsorcjum Raytheon / Lockheed Martin będzie odpowiadało za ich przegląd i ewentualne naprawy. Umowę podpisali w Tallinie minister obrony Estonii, Sven Mikser (po lewej) i ambasador USA, Jeff Levine / Zdjęcie: MO Estonii

Za mniej niż 169 mln zł (40 mln euro) Estonia pozyska około 80 wyrzutni i nieokreśloną liczbę ppk Javelin. Zestawy przeciwpancerne będą pochodziły z zapasów magazynowych sił zbrojnych USA. Dostawy uzbrojenia zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Enigmatyczne oświadczenie estońskiego ministerstwa obrony potwierdza wcześniejsze informacje o zainteresowaniu Estończyków amerykańskimi zestawami przeciwpancernymi. W październiku Departament Obrony USA zwrócił się do Kongresu z prośbą o zgodę na sprzedaż Tallinowi 350 ppk Javelin wraz z wyposażeniem dodatkowym, w tym m.in. 120 wyrzutniami wyposażonymi w przyrządy celownicze pracujące w świetle dziennym i w podczerwieni i 102 akumulatorami z układami chłodzenia za 181 mln zł (55 mln USD) (Estonia zamawia Javeliny, 2014-10-08).

Zakup ppk Javelin, podobnie jak innych rodzajów uzbrojenia, w tym 44 ex-holenderskich bojowych wozów piechoty CV9035NL, to wynik zmieniającego się układu bezpieczeństwa w regionie (CV9035NL i Javeliny wzmocnią obronę Estonii, 2014-10-02). Praktycznie wszystkie państwa bałtyckie zdecydowały się na zwiększenie środków finansowych łożonych na obronność, w reakcji na kryzys na Ukrainie (Litwa kupuje Javeliny, 2014-10-17, Łotwa kupuje czołgi rozpoznawcze, 2014-09-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.