Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemiecki kontyngent w Afganistanie po 2014

Strategia i polityka, 19 listopada 2014

Blisko tysiąc niemieckich żołnierzy będzie pełnić służbę w Afganistanie po zakończeniu misji ISAF.

Niemiecki kontyngent w Afganistanie liczy obecnie 1707 żołnierzy. Przez 13 lat obecności w tym kraju, Niemcy stracili 55 żołnierzy, w większości w wyniku działań bojowych lub ataków członków afgańskich sił bezpieczeństwa / Zdjęcie: MO Niemiec

Niemcy będą stanowili część liczącego 12 tys. żołnierzy kontyngentu nowej wielonarodowej misji, Resolute Support. Jej założeniem jest podnoszenie zdolności bojowej afgańskich sił zbrojnych i policyjnych, poprzez szkolenie i przekazywanie nowego uzbrojenia (Dunford o USA w Afganistanie po 2014, 2014-06-05).

Co najmniej 8 tys. żołnierzy misji Resolute Support wystawią USA. Ich uzupełnieniem będą kontyngenty państw europejskich. Poza Niemcami, udział w misji zapowiedziały już Włochy. Rzym zamierza utrzymać w Afganistanie około 500 wojskowych. Żołnierze będą stacjonować w stolicy kraju, Kabulu oraz Mazar-i Szarif, Heracie, Kandaharze i Jalalabadzie.

Niemieccy żołnierze będą odpowiedzialni za szkolenie i dozbrajanie oddziałów wojska i policji stacjonujących na północy kraju. Ich zadaniem będzie też ochrona projektów infrastrukturalnych finansowanych z budżetu federalnego, a także nadzór nad wydatkowaniem przez lokalne władze niemieckich środków pomocowych w wysokości blisko 2 mld zł (430 mln euro) rocznie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.