Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chorwacja kupiła nowego AT-802

Lotnictwo wojskowe, 05 grudnia 2014

Wojska lotnicze Chorwacji zakupiły niedawno kolejny samolot pożarniczy Air Tractor AT-802 Fire Boss.

Najnowszy AT-802, który trafił do rąk lotników wojsk lotniczych Chorwacji / Zdjęcie: Igor Bozinovski

Hrvatsko Ratno Zrakoplovstvo (HRZ, wojska lotnicze Chorwacji) zwiększyły stan posiadania floty samolotów pożarniczych Air Tractor AT-802 Fire Boss. Przekazanie najnowszego z nich, zamówionego od producenta z Teksasu przez hiszpańskie przedsiębiorstwo Air Tractor Europe, miało miejsce 14 listopada w porcie lotniczym Zadar-Zemunik.

Użytkownikiem najnowszego AT-802, podobnie jak poprzednich, będzie 855. protupožarna eskadrila (eskadra samolotów pożarniczych), której miejscem stacjonowania jest 93. Zrakoplovna baza (baza lotnicza) Zadar. Jak donosi dziennik Zadarski List, powołując się na miejscowy resort obrony, wartość samolotu, pakietu części zamiennych i wyposażenia oraz szkolenia jednego pilota-instruktora, inżynierów i mechaników wynosi 3,2 mln euro (13,3 mln zł).

Przekazany Chorwatom Fire Boss jest wyposażony zgodnie z najnowszym standardem produkcyjnym i ma silnik turbinowy Pratt & Whitney PT6A-67F, zmodernizowaną instalację zrzutu środka gaśniczego i poduszki powietrzne dla załogi (AmSafe). Samolot w wersji dwumiejscowej będzie używany nie tylko do standardowych zadań pożarniczych, ale także do szkolenia nowych pilotów AT-802, lotów doskonalących ich umiejętności, a także lotów sprawdzających zdolności innych pilotów HRZ.

Obecnie 855. protupožarna eskadrila ma na stanie 6 AT-802, w tym dwa dwumiejscowe (jeden z podwoziem klasycznym i jeden z kołowo-pływakowym, Nowy samolot pożarniczy Chorwacji, 2010-08-04). Oprócz nich Chorwaci eksploatują także 6 Canadairów CL-415.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.