Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosjanie stracili 4 samoloty

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 11 sierpnia 2008

Sztab Generalny rosyjskich SZ przyznał oficjalnie, że w walkach nad Osetią Południową i Gruzją rosyjskie lotnictwo straciło 4 samoloty - 3 Su-25 i jeden Tu-22MR.

Gruziński Su-25 nad Cchinwali

Przedstawiciel MSW Gruzji Szota Utiaszwili twierdził wcześniej, że Rosjanie utracili 19 samolotów. Ta liczba jest jednak zupełnie nieprawdopodobna. Tym bardziej, że gruzińskie media poinformowano o schwytaniu 3 trzech rosyjskich lotników.

Do dwóch ze schwytanych lotników dotarli przedstawiciele Czerwonego Krzyża. Okazało się, że obaj są ranni. Lotnicy mogli przekazać korespondencję do najbliższych.

Miejsca uderzeń rosyjskiego lotnictwa na tereny Gruzji wg Kommiersanta

Do tej pory nieoficjalnie ujawniono nazwiska dwóch rosyjskich lotników, którzy zaginęli w walkach. Jeden z nich to płk Igor Zinow - nawigator-oblatywacz, instruktor z ośrodka szkolno-doświadczalnego w Achtubińsku, który trafił do niewoli. Drugi to Igor Rżawitin z tego samego ośrodka, który prawdopodobnie zginął. Jego zdjęcia pokazała gruzińska telewizja. Obaj byli członkami załogi Tu-22MR.

Gruzja straciła dziś w czasie ataków rosyjskich dwa śmigłowce. Według strony rosyjskiej są to Mi-24 i Mi-8. Oba zniszczono w rejonie bazy Senaki, którą czasowo zajęli Rosjanie. Wcześniej gruzińskie śmigłowce atakowały cele w Cchinwali. W jednym z ataków uczestniczyło jednocześnie 6 Mi-24. W atakach uczestniczyły też Su-25. Co najmniej jeden z nich został dziś zestrzelony.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.