Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Umowa na drugi NDR podpisana

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 19 grudnia 2014

Zastępca Szefa Inspektoratu Uzbrojenia Jan Woźniak i Prezes Kongsberg Defence Systems Harald Ånnestad podpisali dziś umowę na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego MW.

Z-ca Szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON Jan Woźniak (z prawej) i Prezes Kongsberg Defence Systems Harald Ånnestad podpisują umowę na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego dla MW RP / Zdjęcie: MON

W uroczystości udział wzięli m.in. wicepremier, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Sekretarz Stanu w MON Czesław Mroczek i Ambasador Norwegii w Polsce, JE Karsten Klepsvik. Inwestycję w drugi NDR planowano jeszcze przed kryzysem bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. System, który pozyskamy jest dla Wojska Polskiego i Polski niezbędny – powiedział Tomasz Siemoniak. Minister podkreślił, że inwestycja w dywizjon to element procesu wyposażania sił zbrojnych w zdolności rakietowe, które mają stać się częścią potencjału do odstraszania potencjalnego przeciwnika, tzw. programu polskie kły. Wojsko chce, by zasięg rakiet NDR objął całe polskie wybrzeże.

Celem pozyskania Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego było wzmocnienie potencjału bojowego Marynarki Wojennej, a tym samym zwiększenie możliwości obronnych wybrzeża morskiego Rzeczypospolitej Polskiej, we współdziałaniu z siłami okrętowymi MW. Wiceminister Czesław Mroczek poinformował, że umowa, dotycząca dostawy 24 pocisków Naval Strike Missile (NSM) ma wartość ok. 800 mln zł.  Zamówienie ma zostać zrealizowane do 29 maja 2018.  Jak dodał wiceminister Mroczek w tym tygodniu podpisano także umowę offsetową z Norwegami wynegocjowaną przez Ministerstwo Gospodarki w kwocie odpowiadającej wysokości kontraktu.

Umowa na drugi NDR obejmuje wyposażenie dywizjonu w zasadniczy sprzęt, czyli 23 pojazdy, m.in. wozy dowodzenia i kierowania środkami walki, wyrzutnie rakietowe, mobilne centra łączności, samochody transportowo-załadowcze i ruchome warsztaty remontowe. Z Norwegii pochodzą NSM, natomiast nasi polscy partnerzy [m. in. PIT-RADWAR, Jelcz i WZE] dostarczają radary, system łączności, jak i również różne inne elementy – przypomniał prezes Kongsberga Harald Ånnestad.

NDR, który został wprowadzony do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 26 listopada 2013 przeznaczony jest głównie do: wykonywania uderzeń na zespoły okrętów nawodnych przeciwnika, niszczenia desantu morskiego przeciwnika oraz osłony baz morskich, punktów bazowania, punktów manewrowego bazowania Marynarki Wojennej i ważnych obiektów wojskowych i przemysłowych rozmieszczonych na wybrzeżu.

W kwietniu 2014 szef MON podpisał decyzję, zgodnie z którą obecny Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy zostanie przeformowany w Morską Jednostkę Rakietową, która będzie stacjonować w Siemirowicach koło Trójmiasta i podlegać będzie 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Jednostkę będą tworzyć dwa dywizjony rakietowe (Ukompletowanie NDR, 2013-06-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.