Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja zmodernizuje peruwiańskie MiGi-29

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 sierpnia 2008

12 sierpnia podpisano umowę o modernizacji przez RSK MiG 19 peruwiańskich myśliwców MiG-29. Wartość kontraktu to 106 mln USD.

Umowę podpisano w bazie Chiclayo na północy kraju. Stronę peruwiańską reprezentował minister obrony Ántero Flores-Aráoz, który podkreślił, że dzięki jej realizacji samoloty odzyskają pełną sprawność bojową (ich obecny stan techniczny jest określany jako fatalny). Przeszkolony zostanie też personel techniczny.

Samoloty będą modernizowane do standardu SMT i wyposażane m.in. w nowe wielozakresowe stacje radiolokacyjne Żuk-ME. Mają one około dwukrotnie większy zasięg niż standardowe radiolokatory i umożliwiają jednoczesne śledzenie 10 celów oraz atak rakietowy na 4 z nich.

Peru zakupiło 16 używanych MiG-29 i 2 MiG-29UB w 1996 od Białorusi. Dwa lata później dokupiło 3 nowe MiG-29 od Rosj, która ostro protestowało przeciwko wcześniejszej transakcji. Obecnie wojska lotnicze Peru dysponują 19 samolotami MiG-29 jedno- i dwumiejscowymi (w 2001 jeden peruwiański MiG-29 rozbił się, inny wycofano z eksploatacji w okresie późniejszym).

Kontrakt na modernizację MiGów-29 jest elementem większego programu dotyczącej unowocześnienia peruwiańskich sił zbrojnych - Basic Defense. Przewiduje ona wydanie na ten cel 654 mln USD do 2011.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.