Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Boko Haram zajęła bazę sił wielonarodowych

Wojska lądowe, 05 stycznia 2015

Bojownicy Boko Haram zajęli bazę sił wielonarodowych na północnym zachodzie Nigerii.

Baza sił wielonarodowych w Baga została zaatakowana przez islamistów w sobotę rano. Napastnicy uderzyli na obrońców z wszystkich stron, zmuszając żołnierzy do chaotycznej ucieczki / Zdjęcie: Play TV

Atak na Multinational Joint Task Force (MNJTF) przypuszczono w sobotę ok. 05:00 czasu lokalnego. Walka trwała przez kilka godzin. Bazy bronili wojskowi z Nigerii, Nigru i Czadu. Według relacji lokalnych mediów, wielu żołnierzy uciekło po krótkiej wymianie ognia z napastnikami.

Boko Haram dopuściło się już w przeszłości podobnych ataków. Za każdym razem napastników udawało się jednak odeprzeć. Stacjonujące w bazie siły wielonarodowe pełniły w przeszłości jedynie funkcje policyjne, patrolując wody pobliskiego Jeziora Czad. Z czasem wojskowi otrzymali także zadanie walki z islamistami, którzy od lat destabilizują północno zachodnią Nigerię, a w ostatnich miesiącach także sąsiedni Kamerun (Kamerun atakuje Boko Haram, 2014-12-29).

Zajęcie bazy MNJTF jest kolejnym dużym sukcesem Boko Haram w walce z silami zbrojnymi Nigerii. W grudniu 2013 islamiści przypuścili udany atak na bazę wojsk lotniczych w okolicy Maiduguri. Kilka tygodni później zajęli garnizon w Bamie, wypierając stacjonujący tam batalion wojsk pancernych.

Uległość sił rządowych wobec islamistów często tłumaczona jest słabym wyszkoleniem i niskim morale żołnierzy (Nigeryjscy żołnierze skazani na karę śmierci, 2014-09-16). Wojskowi winę zrzucają jednak na władze centralne, których nieefektywna polityka zbrojeniowa miała doprowadzić do dużych braków materiałowych sił zbrojnych (Tysiąc Beryli dla Nigerii, 2014-12-12, Niemieckie pojazdy dla Kamerunu, 2014-11-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.