Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tajwan potrzebuje więcej uzbrojenia

Strategia i polityka, 08 stycznia 2015

Władze Tajwanu zamierzają zwrócić się do USA z prośbą o sprzedaż dodatkowych nowoczesnych typów uzbrojenia.

Zdjęcie: MO Tajwanu

Wiceminister obrony Tajwanu, Andrew Hsia, poinformował opinię publiczną, że rząd będzie naciskał na Waszyngton, aby Amerykanie zgodzili się na sprzedaż większej ilości nowoczesnego uzbrojenia. Powodem jest szybko rosnąca potęga militarna ChRL.

Jak dotąd Republika Chin zwróciła się do USA z prośbą o zezwolenie na sprzedaż fregat typu OHP i pakietu modernizacyjnego ich wyposażenia elektronicznego (OHP dla Tajwanu, 2014-12-08), amfibii AAV-7, łączy informacyjnych ATDLS dla radiolokatorów AN/FPS-115 i zestawów obrony bezpośredniej Phalanx. Dodatkowo minister Hsia wymienił jako priorytetowe zakupy okrętów podwodnych z napędem dieslowskim, broni precyzyjnych dla samolotów F-16A/B i min lotniczych, które byłyby przenoszone przez morskie samoloty patrolowe P-3C.

Co ciekawe, Hsia oskarżył administrację Baracka Obamy o niechęć do sprzedaży Tajwanowi nowoczesnego uzbrojenia w ostatnich latach ze względu na chęć utrzymania dobrych relacji z Pekinem. Jednak minister wierzy, że ustawa o stosunkach z Tajwanem (Taiwan Relations Act), podpisana przez prezydenta Jimmy’ego Cartera w 1979 wciąż ma moc prawną i Amerykanie nadal będą dostarczać rządowi w Tajpej defensywne środki obronne (Pierwsze UH-60M dla Tajwanu, 2014-12-09).

Poprzednio Waszyngton przyznał środki pomocowe Republice Chin we wrześniu 2011. Była to kwota 5,85 mld USD przeznaczona na modernizację 145 samolotów F-16A/B (Modernizacja tajwańskich F-16, 2012-10-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.