Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pożegnanie PKW Orlik 6

Lotnictwo wojskowe, 08 stycznia 2015

Dziś pożegnano oficerów i żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 6, którzy będą realizować kolejną misję Baltic Air Policing.

Lotnicy Sił Powietrznych będą chronić przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy po raz szósty

Na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim odbyła się dzisja uroczystość pożegnania Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 6. Podczas uroczystego apelu podpisano protokół o przekazaniu kontyngentu z podporządkowania dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w podległość dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Następnie myśliwce odleciały w rejon misji – do litewskiej bazy Szawle. Polscy lotnicy dołączyli tam do kolegów z wojsk lotniczych Włoch (Włosi przylecieli do Szawli, 2014-12-29).

Oficerów i żołnierzy PKW Orlik 6 pożegnał m. in. wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom PKW ORLIK 6 za gotowość do tej szczególnej misji. Nad państwami bałtyckimi będziecie wykonywać zadania wymagające nie tylko lotniczego kunsztu, ale także odporności psychicznej i wielkiej odpowiedzialności. Życzę Wam bezpiecznego wykonania zadań i szczęśliwego powrotu do domów – powiedział szef resortu obrony narodowej.

Podstawę prawną do działania PKW Orlik 6 stanowi postanowienie podpisane 15 grudnia 2014 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej w okresie od 22 grudnia 2014 do 15 maja 2015.

Postanowienie dotyczy 6. zmiany PKW Orlik (poprzednie przebywały na Litwie w 2006, 2008, 2010, 2012 i 2014, Misja PKW Orlik 5 zakończona, 2014-09-06). Zakłada wykorzystanie do 120 żołnierzy i pracowników wojska wyposażonych w 4 samoloty MiG-29M (25 lat służby polskich MiG-29, 2014-11-21) wraz z niezbędnym wyposażeniem w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej. Kontyngent będzie stacjonował w bazie lotniczej w litewskich Szawlach. Dowódcą jednostki jest ppłk pil. Piotr Iwaszko.

Do bazy w Malborku przybył kontyngent wojsk lotniczych Belgii, stanowiący wzmocnienie sił zaangażowanych w misję Baltic Air Policing / Zdjęcia: MON

Jednocześnie, zgodnie z planami, do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przybył kontyngent wojsk lotniczych Belgii, by wzmocnić operację Baltic Air Policing i szkolić się w polskiej przestrzeni powietrznej przy wsparciu jednostek podległych DG RSZ. Komponent może liczyć do 6 samolotów F-16 i kilkudziesięciu żołnierzy wraz z niezbędnymi pojazdami. Wspólne szkolenie umożliwi polskim żołnierzom zdobywanie nowych doświadczeń i podnoszenie kwalifikacji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.