Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Europejskie centrum szkolenia operatorów bsl

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 13 stycznia 2015

W Holandii powstanie pierwsze europejskie centrum szkolenia operatorów bezzałogowych statków latających MQ-1 i MQ-9.

Operatorzy będą szkolili się w Holandii m. in. z użyciem bsl SandShark / Zdjęcie: Northrop Grumman

Agencja rozwoju Holandii Zachodniej (w skład której wchodzą prowincje Holandia Południowa, Holandia Północna, Utrecht i Zelandia) podpisała z przedsiębiorstwem Strat Aero list intencyjny w sprawie utworzenia centrum szkoleniowego dla operatorów bezzałogowych statków latających General Atomics Aeronautical Systems MQ-1 Predator i MQ-9 Reaper (Powstała grupa użytkowników Reaperów, 2014-10-13). Dokładna lokalizacja placówki zostanie określona przez rząd Holandii.

Na razie wiadomo tylko, że centrum dysponować ma drogą startową o długości 2440 m i hangarem dla bsl, mieszczącym 6 bsl Northrop Grumman SandShark i po jednym MQ-1 i MQ-9. Pierwszy z w/w bezzałogowców ma służyć podczas wstępnych etapów szkolenia – jego własności aerodynamiczne odwzorowują charakterystyki Predatora i Reapera.

Centrum ma być dostępne dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Będą w nim prowadzone szkolenia operatorów bezzałogowych samolotów i wiropłatów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych.

 Strat Aero ma przekazać szczegóły propozycji do końca bieżącego miesiąca. Zawarcie kontraktu spodziewane jest w ciagu kilkunastu następnych tygodni. Przedsiębiorstwo utworzyło już podobny ośrodek w stanie Nowy Meksyk w USA.

W Polsce centrum szkolenia operatorów bsl otwarto niemal rok temu (Centrum szkolenia bsl, 2014-02-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.