Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czad włącza się w walkę z Boko Haram

Strategia i polityka, 16 stycznia 2015

Kontyngent wojskowy sił zbrojnych Czadu zostanie rozlokowany na północny Kamerunu.

Z dotychczasowych przekazów medialnych wynika, że zadaniem kontyngentu wojskowego Czadu będzie przede wszystkim ochrona kameruńskiego pogranicza przed kolejnymi atakami bojówek islamistycznych. Nie wiadomo, czy wojskowi otrzymają rozkaz ścigania islamistów także na terytorium Nigerii / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Decyzję o wsparciu wojskowym sąsiada ogłosił wczoraj prezydent Czadu, gen. Idriss Déby. Nie wiadomo jak liczny kontyngent wystawi Ndżamena, ani kiedy żołnierze trafią na granicę z Nigerią. Ich zadaniem będzie pomoc w uszczelnieniu kameruńskiego pogranicza i ochrona okolicznych miejscowości przed bojownikami Boko Haram.

Informację o wysłaniu czadyjskich wojsk do Kamerunu ogłoszono kilka dni po apelu o pomoc wojskową w walce z islamistami, z jakim do społeczności międzynarodowej zwrócił się Paul Biya (Kamerun prosi o pomoc, 2015-01-14). Kameruński prezydent skarżył się na bierność wielu państw wobec zagrożenia, jakim dla bezpieczeństwa i stabilności regionu jest Boko Haram.

Islamiści zdołali przejąć już praktycznie całkowitą kontrolę nad północno-wschodnią Nigerią. W ostatnich miesiącach nasili też ataki na terytorium Kamerunu (Islamiści giną na granicy z Kamerunem, 2014-09-09). Władze w Jaunde wysłały na pogranicze dodatkowe oddziały wojskowe. Pozyskano też odpowiednie uzbrojenie i wyposażenie wojskowe. Pomocy udzieliły niektóre państwa europejskie – Niemcy przekazały Kameruńczykom 60 samochodów terenowych Mercedes-Benz 250GD Wolf i 60 samochodów ciężarowych Unimog (Niemieckie pojazdy dla Kamerunu, 2014-11-27).

Siły zbrojne Kamerunu przeprowadziły w ostatnich tygodniach szeroko zakrojoną operację wojskową wymierzoną w Boko Haram (Kamerun atakuje Boko Haram, 2014-12-29). W jej wyniku odbito zajętą przez islamistów bazę wojsk lądowych i kilka pobliskich wiosek na północnym zachodzie kraju. Po raz pierwszy w walkach z ekstremistami użyto samolotów szkolno-bojowych Dassault/Dornier Alpha Jet MS2.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.