Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iron Dome na północy Izraela

Strategia i polityka, 20 stycznia 2015

Siły Obronne Izraela rozmieściły na północy kraju dodatkowe oddziały wojskowe, w tym baterie systemu Iron Dome.

Nie wiadomo, ile baterii systemu przeciwrakietowego/przeciwlotniczego Iron Dome przebazowano na północ Izraela. Zestawy mają chronić stacjonujące na pograniczu oddziały wojskowe oraz ludność cywilną przed zapowiadanymi atakami bojowników Hezbollahu / Zdjęcie: MO Izraela

Rozmieszczenie Iron Dome na granicy z Libanem oraz w pobliżu Wzgórz Golan jest reakcją na ostatnie wydarzenia w regionie. W niedzielę izraelski śmigłowiec uderzeniowy miał odpalić dwa pociski klasy powietrze-powierzchnia w kierunku konwoju, poruszającego się po syryjskiej stronie granicy.

W wyniku zdarzenia zginęło sześciu członków Hezbollahu, w tym dwóch wyższych rangą dowódców. Śmierć poniosło także sześciu irańskich wojskowych. Wśród ofiar jest m.in. oficer Korpusu Strażników Rewolucji, gen. Mohammad Ali Allah-Dadi.

Przywódcy Hezbollahu zapowiedzieli już stosowną odpowiedź na izraelski atak. Większość komentatorów jest zgodna, że skala reakcji będzie umiarkowana. Działająca z terytorium Libanu organizacja jest już bowiem mocno zaangażowana w konflikt syryjski i nie chce prowokować Izraelczyków do nowej wojny. Dowództwo Sił Obronnych Izraela (IDF) oznajmiło, że stale monitoruje sytuację na pograniczu, a siły zbrojne postawiono w stan podwyższonej gotowości.

Jedną z najbardziej spodziewanych reakcji Hezbollahu jest seria ataków na izraelskie oddziały wojskowe i jednostki straży granicznej. Do tego typu akcji dochodziło już wielokrotnie na przestrzeni ostatnich miesięcy (Ostrzelano izraelski patrol wojskowy, 2014-12-24).

Niewykluczone, że bojownicy szyickiej organizacji zdecydują się też jednak na ostrzał rakietowy Izraela, przed czym chronić mają właśnie dodatkowe zestawy Iron Dome. Co więcej, nie można też wykluczyć zastosowania przez Hezbollah taktyki znanej z letniej operacji wojskowej IDF w Strefie Gazy, Protective Edge. Członkowie Hamasu oraz powstańcy palestyńscy drążyli w ziemi tunele, które kończyły się tuż przy granicy z Izraelem lub już bezpośrednio na terytorium tego państwa. Podziemne struktury pozwalały im na przerzucanie przez pogranicze bojowników i uzbrojenia oraz atakowanie izraelskich posterunków wojskowych (Wnioski z Protective Edge, 2014-10-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.