Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AK-12 podstawowym karabinkiem żołnierzy FR

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 stycznia 2015

Karabinek AK-12 Koncernu Kałasznikow zostanie włączony do zestawu wyposażenia Ratnik żołnierzy wojsk lądowych, desantowych i piechoty morskiej. Wygrał rywalizację z konstrukcjami Zakładów im. Diegtiariowa (ZiD).

Według ostatnich doniesień medialnych w rywalizacji na nową broń indywidualną żołnierzy wojsk Federacji Rosyjskiej wygrały karabinki AK-12 i AK-103-3 oferowane przez Koncern Kałasznikow. Eksperci oceniają, że przedsiębiorstwo z Iżewska zaoferowało niższą cenę i dysponowało większymi możliwościami produkcyjnymi, bazującymi na posiadanym parku maszynowym / Zdjęcie: SIMO Rosji

Wiceminister obrony FR, Jurij Borisow poinformował w wywiadzie radiowym dla RSN, że w skład zestawu wyposażenia indywidualnego żołnierza Ratnik wejdą karabinki AK-12 produkowane przez Koncern Kałasznikow z Iżewska (część holdingu Rostech). W rywalizacji wygrał z Zakładami im. W.A. Diegtiariowa (ZiD) z Kowrowa, należącymi do holdingu NPO Wysokotocznyje Kompleksy, oferującymi karabinki rodziny A-5,45/A-7,62 (Nowe karabinki w Rosji od 2015, 2014-11-13). Według Borisowa, o wyborze zdecydowała ocena relacji koszt – jakość. Jeszcze kilka dni wcześniej rosyjskie media donosiły, że decyzja dotycząca wyboru broni zostanie podjęta dopiero w lutym, a na targach uzbrojenia IDEX-2015 w Abu Zabi Rosjanie zaprezentują eksportową odmianę Ratnika.

Co ciekawe, wcześniej pojawiały się nieoficjalne informacje, że AK-12 został wyłączony z konkursu, bo nie spełniał podstawowych wymagań. Analitycy oceniali, że propozycja Koncernu Kałasznikow jest jedynie odmianą rozwojową dotychczas wykorzystywanych karabinków AK-74/AK-100, a ZiD oferowały znacznie nowocześniejszą konstrukcję. Teraz eksperci oceniają, że koncern z Iżewska wygrał ceną i większymi możliwościami produkcyjnymi, bazującymi na posiadanym parku maszynowym. Zakłady im. Diegtiariowa musiałyby ponieść znacznie większe koszty inwestycyjne. Do wyboru mogła też przyczynić się chęć wsparcia Koncernu Kałasznikow, który ponosi znaczne straty na skutek embarga ze strony USA i utraty tamtejszego rynku cywilnego. Nie jest wykluczone, że karabinki ZiD będą kupowane równolegle – w mniejszej liczbie i na inne potrzeby (do tej pory AEK-971 były dostarczane do jednostek specjalnych ministerstwa spraw wewnętrznych FR).

Koncern Kałasznikow zaoferował jako podstawowy karabinek AK-12 do amunicji 5,45 mm x 39, a jako wariant na nabój 7,62 mm x 39 zmodernizowany karabinek AK-103-3 należący do rodziny AK-200 (pierwotnie spekulowano, że do testów ma trafić odmiana AK-12 kalibru 7,62 mm) / Zdjęcie: Rostech

MO FR dla zestawów Ratnik poszukiwało karabinków nowej generacji w dwóch kalibrach: 5,45 i 7,62 mm, które byłyby wykorzystywane zależnie od planowanych zadań. Zakłady im. Diegtiariowa zaproponowały karabinek A-5,45 (wersja rozwojowa AEK-971) i jego wariant kal. 7,62 mm – A-7,62 (AEK-973). Koncern Kałasznikow zaoferował jako podstawowy karabinek AK-12 do amunicji 5,45 mm x 39, a jako wariant na nabój 7,62 mm x 39 zmodernizowany karabinek AK-103-3 (pierwotnie spekulowano, że do testów ma trafić odmiana AK-12 kalibru 7,62 mm).

Wiceminister Borisow poinformował, że w br. do wojska może trafić nawet 70 tys. zestawów Ratnik. Wcześniej planowano, że będzie ich najwyżej 50 tysięcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.