Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosjanie odblokują produkcję T-90

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 20 sierpnia 2008

Indyjskie władze poinformowały o podpisaniu umowy z Rosją o całkowitym transferze technologii produkcji czołgu T-90S. Pozwoli to na przyspieszenie produkcji licencyjnej tych wozów.

Indyjski T-90S. Dehli zadecydowała się na te czołgi w obliczu zakupu przez Pakistan T-80UD i fiaska programu rodzimego czołgu Arjun. Kolejnym czynnikiem wyboru właśnie tego modelu było duże podobieństwo do T-72, masowo wykorzystywanego przez wojska lądowe Indii

W 2001 Indie i Rosja podpisały umowę o zakupie 310 czołgów T-90S (część z nich została bezpośrednio importowana, część złożona z dostarczonych podzespołów w zakładach w Avadi). Fragmentem umowy było przyrzeczenie transferu technologii, niezbędnej do podjęcia produkcji licencyjnej, planowanej na ponad 1000 egz. New Dehli zadecydowała się na te czołgi w obliczu zakupu przez Pakistan T-80UD i fiaska programu rodzimego czołgu Arjun (Zawodny Arjun, 2008-05-06).

Według danych indyjskich, Rosjanie nie udostępnili jednak części informacji, w tym dotyczących produkcji armaty 2A46M, kalibru 125 mm. To z kolei spowodowało poważne problemy w wytwarzaniu seryjnych T-90S Bhishma.

Tymczasem wysokie tempo ich produkcji jest niezbędne do dotrzymania planów modernizacji wojsk pancernych. W najbliższych 5 latach Indie planują wycofać połowę przestarzałych czołgów z posiadanych 3500 pojazdów. Zastąpić je mają właśnie licencyjne T-90, w które zostaną przezbrojone łącznie 21 pułki pancerne (po 45 wozów bojowych i 17 szkolnych). Cały proces ma zakończyć się do 2020, kiedy powinny rozpocząć się dostawy nowych, rodzimych czołgów podstawowych Futuristic Main Battle Tank (Indyjski program czołgu przyszłości, 2007-12-05).

Podpisana ostatnio umowa ma doprowadzić do przekazana przez Rosję wszystkich danych, niezbędnych do przyspieszenia produkcji indyjskich T-90S Biszma.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.