Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rekordowy lot balonem przez Pacyfik

Lotnictwo cywilne, 01 lutego 2015

Balon Two Eagles, pilotowany przez Amerykanina i Rosjanina, przeleciał z Japonii do wybrzeży Meksyku. W ciągu blisko 7 dni pokonał ponad 10 tys. km.

Balon Two Eagles po wodowaniu u wybrzeży Meksyku / Zdjęcie: Two Eagles Baloon Team

Amerykanin Troy Bradley i Rosjanin Leonid Tiuchtiajew pobili rekordy świata odległości i długotrwałości lotu balonem gazowym. Ich balon – wypełniony helem Two Eagles wystartował z prefektury Saga w Japonii w ubiegłą niedzielę, 25 stycznia czasu lokalnego. Nad Pacyfikiem lecieli 6 dni 16 godzin i 37 minut (160 h 37 min.). Przelecieli w tym czasie 10 696 km, wodując 6 km od wybrzeża Meksyku wczoraj o 14:00 UTC. Balon został podniesiony z wody przez łódź rybacką, a członkowie załogi udali się do hotelu w Puerto San Carlos w Baja California.

Załoga, która pobiła rekordy – Amerykanin Troy Bradley i Rosjanin Leonid Tiuchtiajew / Zdjęcie: Two Eagles Baloon Team

Balon Two Eagles pusty waży 669 kg, a gotowy do startu 6 600 kg. Powłoka o średnicy 27,9 m mieści 9 900 m3 helu. Niehermetyzowana kapsuła dzięki instalacji tlenowej pozwalała na lot na wysokości ponad 4 km. Pożywienie załogi stanowiły głównie owoce i suszona wołowina.

Budowę balonu rozpoczęto w 2005, jako Celestial Eagle. W 2008 balon miał po raz pierwszy polecieć nad Pacyfikiem. Przeszkodził temu wówczas silny sztorm.

58-letni Leonid Tiuchtiajew jest autorem 8 balonowych rekordów świata. Żyje w Moskwie. Troy Bradley ma 50 lat. Mieszka w Albuquerque.

Trasa rekordowego przelotu / Rysunek: Two Eagles Baloon Team

Poprzedni rekord czasu lotu należał do załogi balonu Double Eagle II. W 1978 Ben Abruzzo, Maxie Anderson i Larry Newman lecieli 137 h, 5 min. 50 s. Ich rekord został pobity o ok. 17%. Z kolei rekord odległości z 1981 – 8383 km należał do 4-osobowej załogi Double Eagle V. Byli to Ben Abruzzo, Larry Newman, Ron Clark i Rocky Aoki.

Nowe rekordy na razie są nieoficjalne. Muszą dopiero zostać zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI). Procedura potrwa zapewne kilka miesięcy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.