Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby ogniowe LSRWM Morawa

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 lutego 2015

Ministerstwo obrony Serbii przeprowadziło próby ogniowe artyleryjskiej wyrzutni rakietowej Morawa.

LSRWM Morawa z wyrzutniami pocisków Oganj i Grad / Zdjęcie: MO Serbii

W ubiegłym tygodniu na poligonie Nikinci w Serbii przeprowadzono próbne strzelania najnowszej uniwersalnej samochodowej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej LSRWM Morawa. W ich trakcie odpalono pojedynczo 5 pocisków Grad kal. 122 m, a następnie salwę 11 pocisków Oganj kal. 128 mm. Test obserwował minister obrony Serbii, Bratislav Gašić.

Morawa została zaprojektowana jako uniwersalny nosiciel wyrzutni pocisków rakietowych M-63 Plamen, M-77 Oganj i BM-21 Grad. Prace nad nią prowadził, przez 5 lat, zespół serbskich inżynierów z Instytutu Techniki Wojskowej. W trakcie programu, którego wartość szacowana jest na 1 mld euro (4,2 mld zł), opracowano nowe wyrzutnie i układ naprowadzania pocisków. Produkcją elementów LSRWM Morawa zajmują się przedsiębiorstwa IMK 14. Oktobar z Kruševaca, Prva Petoletka z Trstenika, FAP z Priboja, INChROM z Čačaka oraz EI-Opek i LMB-Soft z Niszu.

LSRWM przeznaczona jest do niszczenia punktów dowodzenia, baz, magazynów, portów lotniczych, węzłów komunikacyjnych i celów lekko opancerzonych. Zasięg pocisków Oganj to 22,5 km, a Grad – 35 km. Załogę stanowi 3 ludzi. Przejście z położenia marszowego do bojowego zajmuje 2 min. w przypadku wyrzutni pocisków Grad i 5 min. dla wyrzutni pocisków Oganj.

Masowa produkcja LSRWM rozpocznie się niebawem. Przed końcem br. pierwsze Morawy trafią do rąk serbskich żołnierzy. Jedynym krajem w regionie, dysponującym podobnym typem uzbrojenia jest Turcja. Stwarza to dla nas duże możliwości eksportowe – podkreślił minister Gašić.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.