Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Belgia tnie wydatki obronne

Strategia i polityka, 13 lutego 2015

Wydatki obronne Belgii w 2015 zostaną zmniejszone o 225 mln euro.

W powszechnej ocenie plan cięcia wydatków obronnych Belgii w latach 2015-2019 zagraża potencjałowi obronnemu państwa. Może też utrudnić realizację wartych ok. 6 mld euro (25 mld zł) programów zakupowych / Zdjęcie: MO Belgii

Resort obrony Belgii opracowuje plan nowych cięć w wydatkach obronnych. W 2015 budżet ministerstwa ma zostać uszczuplony o 225 mln euro (939 mln zł). Program oszczędnościowy będzie gotowy w kwietniu.

Środki finansowe przeznaczane na utrzymanie i rozwój sił zbrojnych będą maleć też w kolejnych latach. Władze zakładają, że w 2019 budżet obronny kraju powinien odpowiadać 0,5% PKB. Obecnie wskaźnik ten wynosi 0,7% PKB. Jako członek NATO Belgia jest zobowiązana do przeznaczania na obronność 2% PKB.

Część belgijskiej klasy politycznej i środowisko wojskowe są zdania, że dalsze cięcia wydatków obronnych zagrożą funkcjonowaniu sił zbrojnych. Mogą też utrudnić udział w wielonarodowych operacjach wojskowych za granicami kraju (Belgowie i Holendrzy w walce z PI , 2015-01-08).

Zagrożone są też ambitne programy zakupowe. W najbliższych latach Bruksela chce pozyskać m.in. nowe samoloty wielozadaniowe, które zastąpią w linii wiekowe F-16AM/BM (Modernizacja belgijskich F-16 MLU, 2014-05-13). W planach jest te zakup nowych fregat rakietowych i wycofanie dwóch jednostek typu M, Leopold I (F930, ex-holenderski Karel Doorman) i Louise-Marie (F931, ex-holenderski Willem van der Zaan).

Duże obawy wśród polityków z Regionu Walońskiego wzbudzają zapowiedzi zamknięcia lub ograniczenia eksploatacji bazy lotniczej w Florennes. Na jej terenie stacjonuje ok. 30 samolotów F-16AM/BM, wchodzących w skład 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Realizacja rządowych planów oznacza utratę pracy przez ok. 1000 osób.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.