Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sojuz-U wystartował z Bajkonuru

Astronautyka, 17 lutego 2015

Z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Sojuz-U z satelitą transportowym Progress M-26M. Ma on dostarczyć zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zdjęcie: Roskosmos

Dziś przed południem, o 11:00 UTC, z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta nośna Sojuz-U (Ostatni Sojuz-U, 2012-05-18) z satelitą transportowym Progress M-26M (58P). Po ponad godzinie satelita oddzielił się od trzeciego stopnia rakiety. Progress M leci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MKS, 6 kolejnych miejsc w Sojuzach dla NASA, 2015-02-08). Obecnie znajduje się w niej 6 astronautów – 3 Rosjan, 2 Amerykanów i Włoszka.

Przed startem rosyjskiego satelity od MKS, po przeszło 200 dniach w przestrzeni kosmicznej, najdłuższym czasie, jaki jednostka tego typu spędziła dotychczas w kosmosie, oddzielił się Georges Lemaitre – europejski pojazd transportowy, zbudowany w ramach programu Automated Transfer Vehicle (ATV). Na jego pokładzie znajdowało się 2,5 t suchych odpadów, ścieków i zbędnego sprzętu. Manewr został wykonany 14 lutego. Dzień później satelita został sprowadzony z orbity i zatopiony w Pacyfiku.

Progress M-26M ma dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną jedzenie (w tym 20 kg świeżych owoców), paliwo, 50 kg tlenu, 420 kg wody, korespondencję dla kosmonautów i inne produkty. Łączna masa ładunków wynosi 2370 kg. Rosjanie podkreślają, że część z przewożonych przez Progress M-26M produktów z USA podlega amerykańskiemu embargu i były problemy z ich odprawą celną.

Połączenie satelity transportowego ze stacją jest planowane na 16:59 UTC. Silniki satelity zostaną później wykorzystywane do skorygowania orbity MKS. Manewry są zaplanowane na 26 lutego i 3 marca.

Na bieżący rok zaplanowane są jeszcze dwa starty satelitów Progress M. Mają one zostać zrealizowane 28 kwietnia i 6 sierpnia. 22 października ma zaś polecieć zmodernizowany satelita transportowy Progress MS.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.