Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rubin zza przeszkody

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 lutego 2015

16 lutego w 12. Brygadzie Zmechanizowanej przeprowadzono pierwszy raz ćwiczenia w strzelaniu z ukrytej pozycji z wykorzystaniem celowników PCO SCT Rubin.

Pierwsze strzelania z 5,56-mm subkarabinka wz. 96C Mini Beryl z zamocowanym celownikiem termowizyjnym SCT Rubin połączonym z wyświetlaczem nahełmowym

Pierwsze celowniki termowizyjne SCT Rubin, dostarczone przez warszawskie PCO, trafiły do pododdziałów 12. Brygady Zmechanizowanej pod koniec 2014 (Rubiny z PCO dla WP, 2014-12-05). To zupełnie nowa jakość w wyposażeniu indywidualnym żołnierza, do tej pory Wojsko Polskie nie używało termowizorów na broni strzeleckiej. Jest to też jeden z pierwszych elementów przyszłego indywidualnego systemu walki Tytan, który trafił do uzbrojenia polskich sił zbrojnych (Tytan wynegocjowany, 2014-06-27).

SCT Rubin przeznaczony jest do obserwacji i prowadzenia ognia z broni indywidualnej i zespołowej. Umożliwia wykrycie i identyfikację celów bez względu na warunki oświetlenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Obraz termowizyjny jest wyświetlany we wbudowanym okularze, który wyłącza się automatycznie po odsunięciu oka przez strzelca. Mechanizm ten eliminuje efekt oświetlania twarzy

SCT Rubin charakteryzują się niewielką masą, wymiarami i dużą funkcjonalnością. Jedną z zalet tego urządzenia jest możliwość obserwacji i ostrzelania przeciwnika z osłoniętej pozycji. Do celownika można, za pomocą przewodu, podłączyć wyświetlacz nahełmowy. Umożliwia on nie tylko prowadzenie ognia w różnych postawach strzeleckich, ale też obserwację i prowadzenie ognia z osłoniętego stanowiska. Wystarczy wystawić za róg budynku, czy umocnione stanowisko, sam karabinek z zamocowanym celownikiem.

Rubin może być połączony z wyświetlaczem nahełmowym, dający strzelcowi dużą swobodę operowania oraz prowadzenia obserwacji, jak też strzelań z ukrycia za przeszkodą. Obsługa wszelkich funkcji celownika – dzięki umieszczeniu dużych przycisków na grzebiecie korpusu celownika – jest prosta i intuicyjna. Bardzo prosto można skalibrować urządzenie lub zmienić polaryzację obrazu (ustawić termowizor, aby wyświetlał najcieplejsze punkty obrazu jako najjaśniejsze, a zimne jako ciemniejsze lub odwrotnie) / Zdjęcia: Janusz Błaszczak

16 lutego po raz pierwszy taką funkcjonalność przetestowali w praktyce dowódcy drużyn z kompanii rozpoznawczej Błękitnej Brygady. Po odbyciu zaplanowanych strzelań, żołnierze kolejno zajmowali specjalnie przygotowane stanowisko ogniowe i prowadzili obserwacje przedpola. Po ukazaniu się celu, ustawionego na odległości blisko 100 metrów, rozpoczynali strzelanie. Istotne było przyjęcie właściwej postawy strzeleckiej, znacznie odbiegającej od powszechnie stosowanej.

Na podstawie informacji Janusza Błaszczaka


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra