Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prezent dla marynarki wojennej Malty

Marynarka wojenna, 23 lutego 2015

Irlandia zamierza przekazać siłom morskim Malty wycofany z linii okręt patrolowy LÉ Aoife (P22).

Irlandzki okręt patrolowy LÉ Aoife (P22) podczas ceremonii wycofania z linii. Jednostka pozostawała w służbie od 29 listopada 1979 / Zdjęcie: MO Irlandii

Patrolowiec wycofano ze służby przed kilkoma tygodniami (LE Aoife wycofany z linii, 2015-02-03). Jednostka pozostawała w linii od 29 listopada 1979. W trakcie 35 lat służby okręt przeszedł ok. 1 mln km. Stacjonujące na jego pokładzie zespoły interwencyjne przeszukały ponad 4700 podejrzanych łodzi i statków. Zatrzymano 440 jednostek nawodnych, służących do przemytu środków odurzających, broni lub nielegalnych imigrantów.  

Dalszy los okrętu nadal pozostaje nieznany. Dowództwo marynarki wojennej Irlandii podjęło próbę jego przekazania siłom morskim Malty, które od lat zmagają się z rosnącym problemem nielegalnej imigracji z Afryki Północnej (Malta odbiera pierwszy AW139, 2014-08-08). W ocenie Dublinu LÉ Aoife (P22) stanowiłby wsparcie dla europejskiego sojusznika, który stara się rozbudować potencjał operacyjny floty.  

Dość niespodziewanie na drodze do przekazania LÉ Aoife Maltańczykom stanęła postawa samego beneficjenta. Dowództwo maltańskich sił morskich nie jest bowiem przekonane, czy ex-irlandzki patrolowiec w rzeczywistości przyczyni się do poniesienia zdolności operacyjnych floty. W ocenie lokalnych komentatorów wiekowy okręt nie prezentuje odpowiedniej wartości bojowej, ponieważ nie jest przystosowany do przenoszenia i używania bezzałogowych statków latających. Co więcej, na pokładzie brakuje miejsca na przyjęcie większej grupy rozbitków.  

Alternatywą dla przekazania okrętu sojusznikowi jest jego odsprzedanie. W ciągu kilku tygodni zorganizowana zostanie licytacja. Ewentualny nabywca jednostki będzie mógł przekształcić ją np. w pływające muzeum. Innym rozwiązaniem jest zezłomowanie patrolowca lub jego użycie do celów szkoleniowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra