Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezent dla marynarki wojennej Malty

Marynarka wojenna, 23 lutego 2015

Irlandia zamierza przekazać siłom morskim Malty wycofany z linii okręt patrolowy LÉ Aoife (P22).

Irlandzki okręt patrolowy LÉ Aoife (P22) podczas ceremonii wycofania z linii. Jednostka pozostawała w służbie od 29 listopada 1979 / Zdjęcie: MO Irlandii

Patrolowiec wycofano ze służby przed kilkoma tygodniami (LE Aoife wycofany z linii, 2015-02-03). Jednostka pozostawała w linii od 29 listopada 1979. W trakcie 35 lat służby okręt przeszedł ok. 1 mln km. Stacjonujące na jego pokładzie zespoły interwencyjne przeszukały ponad 4700 podejrzanych łodzi i statków. Zatrzymano 440 jednostek nawodnych, służących do przemytu środków odurzających, broni lub nielegalnych imigrantów.  

Dalszy los okrętu nadal pozostaje nieznany. Dowództwo marynarki wojennej Irlandii podjęło próbę jego przekazania siłom morskim Malty, które od lat zmagają się z rosnącym problemem nielegalnej imigracji z Afryki Północnej (Malta odbiera pierwszy AW139, 2014-08-08). W ocenie Dublinu LÉ Aoife (P22) stanowiłby wsparcie dla europejskiego sojusznika, który stara się rozbudować potencjał operacyjny floty.  

Dość niespodziewanie na drodze do przekazania LÉ Aoife Maltańczykom stanęła postawa samego beneficjenta. Dowództwo maltańskich sił morskich nie jest bowiem przekonane, czy ex-irlandzki patrolowiec w rzeczywistości przyczyni się do poniesienia zdolności operacyjnych floty. W ocenie lokalnych komentatorów wiekowy okręt nie prezentuje odpowiedniej wartości bojowej, ponieważ nie jest przystosowany do przenoszenia i używania bezzałogowych statków latających. Co więcej, na pokładzie brakuje miejsca na przyjęcie większej grupy rozbitków.  

Alternatywą dla przekazania okrętu sojusznikowi jest jego odsprzedanie. W ciągu kilku tygodni zorganizowana zostanie licytacja. Ewentualny nabywca jednostki będzie mógł przekształcić ją np. w pływające muzeum. Innym rozwiązaniem jest zezłomowanie patrolowca lub jego użycie do celów szkoleniowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.