Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEX 2015: Nowość od KMW

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 23 lutego 2015

Krauss-Maffei Wegmann (KMW) prezentuje w Abu Zabi prototyp pojazdu opancerzonego GTK Boxer 8x8 wyposażonego w bezzałogową wieżę z 30-mm armatą ATK Mk 44.

Prezentowany na IDEX 2015 pojazd opancerzony Boxer 8x8 ma 7,9 m długości i 2,9 m szerokości. Wysokość wynosi 3,2 m, jednak po zamontowaniu zsmu wzrasta do 3,9 m. Wóz rozwija prędkość 103 km/h. Zasięg przekracza 1000 km. Załogę stanowi kierowca, działonowy i dowódca oraz 8 żołnierzy desantu / Zdjęcie: KMW

Podczas trwających w Abu Zabi targów IDEX 2015, KMW prezentuje nową odmianę pojazdu opancerzonego GTK (Gepanzerte Transport-Kraftfahrzeug) Boxer 8x8, wyposażonego w bezzałogową wieżę od bwp Puma (Eurosatory 2014: Seryjna Puma w Paryżu, 2014-06-17). Podstawowym uzbrojeniem jest 30-mm armata ATK Mk 44, dodatkowo w wieży może zostać zamocowany sprzężony z działem karabin lub karabinek maszynowy (jak ma to miejsce w bwp Puma)

Prezentowany w Abu Zabi pojazd jest wyposażony w osadzony na stropie wieży zdalnie sterowany moduł uzbrojenia FLW 200. Ten ostatni może być kompletowany z 5,56-mm karabinkiem maszynowym, 7,62-mm karabinem maszynowym, 12,7-mm wielkokalibrowym karabinem maszynowym lub 40-mm granatnikiem maszynowym. Oba rodzaje uzbrojenia działają niezależnie od siebie, mają osobne systemy obserwacyjne (kamery dzienne, termowizyjne) oraz dalmierze laserowe, dzięki czemu dowódca i działonowy mogą każdy z osobna wykrywać, prowadzić i niszczyć cele.

W razie potrzeby pojazd może zostać wyposażony w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych montowaną po lewej stronie wieży. Wóz można też doposażyć w dodatkowe wyrzutnie granatów dymnych, montowanych na zsmu, a także układ identyfikacji swój-obcy, kolejne urządzenia obserwacji i analizy otoczenia, dodatkowe panele opancerzenia oraz układy ostrzegające o opromieniowaniu laserowym.  

Boxera w odmianie z bezzałogową wieżą i zsmu wyposażono w dwie niezależne głowice optoelektroniczne, jak też dalmierze laserowe. Analiza i obserwacja pola walki prowadzona jest przy użyciu kamer pracujących w paśmie światła dziennego i podczerwieni. Obraz otoczenia wyświetlany jest na ekranach zamontowanych na stanowisku dowódcy wozu i działonowego.  

Prezentowany w ZEA pojazd jest w pełni przystosowany do funkcjonowania na sieciocentrycznym polu walki (C3I). Informacje o bezpośrednim otoczeniu wozu są przekazywane do towarzyszących jednostek i desantu, wyposażonego w zestawy żołnierza przyszłości, np. niemieckie Gladiusy (Pierwsze Gladiusy dla Bundeswehry, 2013-03-12).

Kolejna odmiana Boxera 8x8 potwierdza uniwersalność konstrukcji niemieckiego pojazdu opancerzonego. Wozy w odmianie klasycznego kto, ambulansu, pojazdu inżynieryjnego, czy szkoleniowej, trafiły już do jednostek wojsk lądowych Niemiec i Holandii (Więcej Boxerów dla Niemiec, 2014-11-17, Pierwszy Boxer AMB przekazany, 2014-04-23). Z kolei podczas zeszłorocznego Eurosatory zaprezentowano prototyp 155-mm samobieżnej armatohaubicy osadzonej na podwoziu Boxera 8x8 (Eurosatory 2014: Artyleryjski Boxer, 2014-06-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.