Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Enforce Tac 2015: Modułowa osłona dla pilotów

Przemysł zbrojeniowy, 05 marca 2015

LD Project zaprezentował w Norymberdze modułową osłonę głowy, przeznaczoną dla pilotów śmigłowców.

Czerep, podstawowa osłona i moduł chroniący dolną część twarzy wykonane są z włókna węglowego. Osłona balistyczna wykonana jest z kevlaru. Wszystkie elementy hełmu są trudnopalne. Masa wersji podstawowej to 1,38 kg, a w wersji z osłoną balistyczną 1,73 kg

LD Project, nowo powstałe przedsiębiorstwo z siedzibą w Cecina, we Włoszech, pokazało po raz pierwszy na Enforce Tac modułową osłonę balistyczną głowy, przeznaczoną dla załóg śmigłowców. Model ten jest obecnie testowany przez włoskich pilotów.

Najważniejszą cechą zaprezentowanej osłony głowy jest możliwość jej szybkiego przystosowania do rożnych typów zadań. W podstawowej wersji włoska konstrukcja składa się z kasku, nakładki balistycznej i dwóch wizjerów – przezroczystego i przyciemnianego.

Po zdemontowaniu z czerepu osłony podstawowej i zastąpieniu jej balistyczną, produkt LD Project zamienia się w hełm odłamkoodporny. Nakładka została przetestowana zgodnie ze STANAG 2920, V50 dla standardowego odłamka wynosi 300 m/s.

Gniazdo klamry osłony twarzy i elementy podnoszące wizjer wykonano z anodyzowanego aluminium. Na zdjęciu hełm z zamocowaną nakładką balistyczną. Osłona twarzy wykonana jest z włókna węglowego i nie chroni przed odłamkami na tym samym poziome co osłona czerepu / Zdjęcia: Jarosław Lis

Instalacja dodatkowej osłony czerepu może być przeprowadzona bardzo szybko. Wymaga jedynie odkręcenia trzech śrub mocujących osłonę podstawową i zdemontowania pokręteł kontrolujących pozycję wizjera. Następnie należy nałożyć na czerep nakładkę i przykręcić wspomniane pokrętła i śruby.

Wymiana osłon umożliwia wykorzystywanie tego samego hełmu do treningu, zadań nie wymagających osłony balistycznej, jak i w ramach ryzykownych misji bojowych. Pozwala również na uniknięcie konieczności wymiany całego hełmu w przypadku zestarzenia się materiałów odpornych balistycznie.

Wizjery wykonane zostały z lexanu o grubości 2,2 mm, pokrytego powłoką zapobiegającą powstawaniu rys. Na życzenie zamawiającego możliwa jest też instalacja trzeciej przysłony, chroniącej przed promieniami lasera.

Poza zamianą osłon czerepu, możliwa jest też instalacja modułu chroniącego szczękę. Pozycja tej osłony jest regulowana. Moduł może być demontowany, dzięki zastosowaniu szybkowyczepnych klamer.

Fasunek wykonano z gęstego poliestru osłoniętego tkaniną nomeksową. Dzięki zastosowaniu taśm samozczepnych i zatrzasków, możliwa jest jego szybka wymiana. We wnętrzu przewidziano też miejsce dla systemu komunikacyjnego, a jego gniazdo mocowane jest do czerepu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.