Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Caiman wstępnie gotowy do ZOP

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 14 marca 2015

Francuskie śmigłowce morskie NH90 Caiman uzyskały wstępną zdolność operacyjną do zwalczania okrętów podwodnych.

Francuskie śmigłowce morskie NH90 Caiman uzyskały wstępną zdolność operacyjną do zwalczania okrętów podwodnych

Ministerstwo obrony Francji ogłosiło wczoraj uzyskanie przez rodzime NH90 Caiman wstępnej zdolności operacyjnej (IOC) do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Francuskie śmigłowce mogą tym samym prowadzić samodzielne misje patrolowe, a w razie wykrycia OP nieprzyjaciela, niszczyć je przy użyciu lekkich torped MU90.  

Uzyskanie IOC przez francuskie Caimany poprzedziła seria prób morskich. Załogi wiropłatów ćwiczyły użycie operacyjne torped, używając do tego szkoleniowych zestawów MU90 Practice Delivery Torpedos (PDT, Caiman odpalił MU90, 2014-02-13).  

Jeden z Caimanów Marine Nationale (marynarki wojennej Francji) bierze obecnie udział w działaniach na wodach Zatoki Perskiej. Okręt ochrania lotniskowcową grupę bojową, utworzoną wokół lotniskowca Charles de Gaulle / Zdjęcia: MO Francji

Dostawy francuskich NH90 w odmianie NFH (NATO Frigate Helicopter) rozpoczęły się w 2010 (Morski NH90 również we Francji, 2010-05-01). Użycie operacyjne śmigłowców ograniczało się na początku jedynie do zadań związanych z reagowaniem kryzysowym i misjami poszukiwawczo-ratowniczymi (SAR). Od 2013 wiropłaty były eksploatowane do ZOP, jednak tylko przy użyciu urządzeń pokładowych, w tym środków walki elektronicznej oraz zestawów obserwacji i analizy pola walki.  

Warto przypomnieć, że jeden z francuskich Caimanów bierze obecnie udział w działaniach zbrojnych na wodach Zatoki Perskiej. Śmigłowiec operuje z pokładu fregaty przeciwlotniczej typu Horizon, Chevalier Paul (D621). NH90 wspiera działania lotniskowcowej grupy bojowej utworzonej wokół lotniskowca Charles de Gaulle (R91, Rafale z CdG atakują islamistów, 2015-02-27). Jest to pierwsza zamorska misja bojowa francuskich NH90.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.