Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda na Reapery w Incirlik

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 marca 2015

Turcja wyraziła zgodę na operowanie dwóch uzbrojonych bsl Reaper z bazy Incirlik. Mają tam pojawić się za 2-3 tygodnie, by atakować radykalnych islamistów.

Amerykańskie bezzałogowce stacjonowały już w bazie Incirlik. 3,5 roku temu po raz pierwszy operowały stamtąd 4 nieuzbrojone MQ-1 Predator. Dwa z nich na zdjęciu z 11 września 2012 / Zdjęcie: Digital Globe

Po długich negocjacjach z USA Turcja wyraziła zgodę na operowanie dwóch uzbrojonych bsl Reaper z bazy Incirlik (Holandia zamawia Reapery, 2015-02-09, Europejskie centrum szkolenia operatorów bsl, 2015-01-13). Według nieoficjalnych źródeł wojskowych, mają tam znaleźć się bezzałogowce uzbrojone w kierowane pociski rakietowe Hellfire. Po zakończonych w ubiegłym tygodniu rozmowach, władze tureckie zgodziły się, by przyleciały one do Incirlik na przełomie marca i kwietnia. Kilka dni wcześniej w bazie ma się pojawić 15-osobowy zespół przygotowawczy.

Amerykańskie bezzałogowce stacjonujące w różnych bazach, m.in. w Afganistanie, atakują cele uznawane za związane z organizacjami terrorystycznymi i radykalnymi islamistami m.in. w Pakistanie i Jemenie. Odbywa się to z pogwałceniem prawa międzynarodowego i przy protestach lokalnych społeczeństw. Często ofiarami amerykańskich ataków jest ludność cywilna. Bezzałogowce są sterowane z baz na terytorium USA poprzez łącza satelitarne.

Od niedawna głównym przeciwnikiem USA jest Państwo Islamskie, obejmujące terytoria w Iraku i Syrii. Dostęp uzbrojonych bezzałogowców do bazy w Turcji znacznie ułatwi rozpoznawanie i atakowane celów na tym obszarze. Amerykanie i ich koalicjanci rozpoczęli ataki na bojowników PI pół roku temu (Rafale z CdG atakują islamistów, 2015-02-27).

Rozmowy USA z Turcją odbywały się w Ankarze. Uczestniczył w nich dowódca CENTCOM (US Central Command) gen. Lloyd Austin III i gen. rez. John R. Allen z nieformalnej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu oraz Brett McGurk z Departamentu Stanu USA. Po stronie tureckiej główną rolę w rozmowach odgrywali przedstawiciele Sztabu Generalnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.