Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zgoda na Reapery w Incirlik

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 marca 2015

Turcja wyraziła zgodę na operowanie dwóch uzbrojonych bsl Reaper z bazy Incirlik. Mają tam pojawić się za 2-3 tygodnie, by atakować radykalnych islamistów.

Amerykańskie bezzałogowce stacjonowały już w bazie Incirlik. 3,5 roku temu po raz pierwszy operowały stamtąd 4 nieuzbrojone MQ-1 Predator. Dwa z nich na zdjęciu z 11 września 2012 / Zdjęcie: Digital Globe

Po długich negocjacjach z USA Turcja wyraziła zgodę na operowanie dwóch uzbrojonych bsl Reaper z bazy Incirlik (Holandia zamawia Reapery, 2015-02-09, Europejskie centrum szkolenia operatorów bsl, 2015-01-13). Według nieoficjalnych źródeł wojskowych, mają tam znaleźć się bezzałogowce uzbrojone w kierowane pociski rakietowe Hellfire. Po zakończonych w ubiegłym tygodniu rozmowach, władze tureckie zgodziły się, by przyleciały one do Incirlik na przełomie marca i kwietnia. Kilka dni wcześniej w bazie ma się pojawić 15-osobowy zespół przygotowawczy.

Amerykańskie bezzałogowce stacjonujące w różnych bazach, m.in. w Afganistanie, atakują cele uznawane za związane z organizacjami terrorystycznymi i radykalnymi islamistami m.in. w Pakistanie i Jemenie. Odbywa się to z pogwałceniem prawa międzynarodowego i przy protestach lokalnych społeczeństw. Często ofiarami amerykańskich ataków jest ludność cywilna. Bezzałogowce są sterowane z baz na terytorium USA poprzez łącza satelitarne.

Od niedawna głównym przeciwnikiem USA jest Państwo Islamskie, obejmujące terytoria w Iraku i Syrii. Dostęp uzbrojonych bezzałogowców do bazy w Turcji znacznie ułatwi rozpoznawanie i atakowane celów na tym obszarze. Amerykanie i ich koalicjanci rozpoczęli ataki na bojowników PI pół roku temu (Rafale z CdG atakują islamistów, 2015-02-27).

Rozmowy USA z Turcją odbywały się w Ankarze. Uczestniczył w nich dowódca CENTCOM (US Central Command) gen. Lloyd Austin III i gen. rez. John R. Allen z nieformalnej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu oraz Brett McGurk z Departamentu Stanu USA. Po stronie tureckiej główną rolę w rozmowach odgrywali przedstawiciele Sztabu Generalnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra