Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Skynet zapewni łączność krajom Azji i Pacyfiku

Astronautyka, 18 marca 2015

Airbus Defence and Space zapowiada przemieszczenie satelity Skynet 5 w celu zapewnienia wojskowej łączności satelitarnej w regionie Azji i Pacyfiku.

Rysunek: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space zapowiedział przemieszczenie swojego satelity Skynet 5A. Umożliwi to świadczenie usług bezpiecznej łączności satelitarnej w nowym obszarze od połowy br.

Europejskie przedsiębiorstwo jest właścicielem i operatorem konstelacji 8 satelitów Skynet, działających w paśmie X oraz sieci naziemnej, która zapewnia łączność poza linią wzroku (BLOS) Ministerstwu Obrony W. Brytanii. Kontrakt zezwala też innym krajom członkowskim NATO i rządom państw sojuszniczych używanie systemu Skynet w celu uzupełnienia istniejących usług. Airbus Defence and Space dzierżawi też transpondery zamontowane w satelicie Telesat Anik G1, które działają w paśmie X i obejmują zasięgiem obie Ameryki oraz część Pacyfiku, w tym Hawaje i Wyspę Wielkanocną.

Skynet 5A przesunie się o około 67 tys. km, z położenia 6°E (nad Europą, Bliskim Wschodem i Afryką) do nowego położenia 97°E, dzięki czemu usługi kodowanej łączności satelitarnej w paśmie X będą dostępne po raz pierwszy we wschodniej części regionu Azji i Pacyfiku, m.in. w Australii.

Skynet to obecnie jedyny system wojskowej łączności satelitarnej należący do operatora komercyjnego. Służy on do kodowanej łączności satelitarnej w paśmie X, czyli zakresie częstotliwości odpornym na tłumienie sygnałów przez opady deszczu i zarezerwowanym przede wszystkim dla użytkowników wojskowych i rządowych. Skynet 5 zapewnia też łączność w paśmie UHF, idealną dla użytkowników, którzy są na granicy zasięgu taktycznego i potrzebują mobilnej, prostej w użyciu transmisji głosu i danych. Usługi UHF pozostaną dostępne podczas zmiany położenia satelity.

Skynet wspiera działanie wojskowej łączności satelitarnej (MILSATCOM) na całym świecie, zwłaszcza w obszarach niezaludnionych, gdzie brakuje urządzeń łączności, oraz na oceanach, z dala od lądów i szlaków żeglugowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.