Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Skynet zapewni łączność krajom Azji i Pacyfiku

Astronautyka, 18 marca 2015

Airbus Defence and Space zapowiada przemieszczenie satelity Skynet 5 w celu zapewnienia wojskowej łączności satelitarnej w regionie Azji i Pacyfiku.

Rysunek: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space zapowiedział przemieszczenie swojego satelity Skynet 5A. Umożliwi to świadczenie usług bezpiecznej łączności satelitarnej w nowym obszarze od połowy br.

Europejskie przedsiębiorstwo jest właścicielem i operatorem konstelacji 8 satelitów Skynet, działających w paśmie X oraz sieci naziemnej, która zapewnia łączność poza linią wzroku (BLOS) Ministerstwu Obrony W. Brytanii. Kontrakt zezwala też innym krajom członkowskim NATO i rządom państw sojuszniczych używanie systemu Skynet w celu uzupełnienia istniejących usług. Airbus Defence and Space dzierżawi też transpondery zamontowane w satelicie Telesat Anik G1, które działają w paśmie X i obejmują zasięgiem obie Ameryki oraz część Pacyfiku, w tym Hawaje i Wyspę Wielkanocną.

Skynet 5A przesunie się o około 67 tys. km, z położenia 6°E (nad Europą, Bliskim Wschodem i Afryką) do nowego położenia 97°E, dzięki czemu usługi kodowanej łączności satelitarnej w paśmie X będą dostępne po raz pierwszy we wschodniej części regionu Azji i Pacyfiku, m.in. w Australii.

Skynet to obecnie jedyny system wojskowej łączności satelitarnej należący do operatora komercyjnego. Służy on do kodowanej łączności satelitarnej w paśmie X, czyli zakresie częstotliwości odpornym na tłumienie sygnałów przez opady deszczu i zarezerwowanym przede wszystkim dla użytkowników wojskowych i rządowych. Skynet 5 zapewnia też łączność w paśmie UHF, idealną dla użytkowników, którzy są na granicy zasięgu taktycznego i potrzebują mobilnej, prostej w użyciu transmisji głosu i danych. Usługi UHF pozostaną dostępne podczas zmiany położenia satelity.

Skynet wspiera działanie wojskowej łączności satelitarnej (MILSATCOM) na całym świecie, zwłaszcza w obszarach niezaludnionych, gdzie brakuje urządzeń łączności, oraz na oceanach, z dala od lądów i szlaków żeglugowych.


Drukuj Góra