Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

126. Grupa Studyjna NATO w CTM

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 31 sierpnia 2008

Grupa specjalistów z kilku krajów NATO dyskutowała o przyszłości wojskowych systemów morskich w gdyńskim OBR CTM.

W pracach zespołu studyjnego NATO zajmującego się technologiami inteligentnych sensorów podwodnych, rozwojem min morskich i systemów identyfikacji zagrożeń podwodnych Polskę reprezentuje OBR Centrum Techniki Morskiej z Gdyni. W pracach grupy aktywnie uczestniczy 6 państw członkowskich Sojuszu, a pozostałe mają w niej obserwatorów. Polska po raz pierwszy gościła członków grupy. W harmonogramie prac zespołu kolejne spotkania zaplanowano również w naszym kraju.

Na dwudniowe warsztaty 126. Grupy Studyjnej w Polsce do Gdyni przyjechało kilkunastu naukowców i analityków z Francji, USA, Turcji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i gdyńskiego CTM. Obrady zespołu odbywają się obecnie pod przewodnictwem brytyjskim. Właśnie zakończone spotkanie poświęcono opracowaniu wytycznych, będących wstępem do budowy w przyszłości konkretnych systemów morskich i przygotowaniu finalnego raportu z części wstępnej poświęconej organizacji prac 126. Grupy Studyjnej, a także przedwstępnych opracowań prezentujących kierunki rozwoju systemów oraz analizujących ich zastosowanie, a także prognozujące zagrożenia.

Wśród dziedzin będących w zainteresowaniu 126. Grupy Studyjnej znajdują się zdalnie sterowane i autonomiczne roboty i automaty do poszukiwania min, identyfikacji zagrożeń, zdalne ładunki, miny morskie i zapalniki, podwodna ochrona zespołów okrętowych, wybrzeża i baz morskich, roboty do wykrywania i zwalczania dywersantów, systemy akustyczne, sensory podwodne i podobne elementy związane z zaawansowaną technologią.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.