Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy Su-30MKI z BrahMos-A

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 21 marca 2015

W Indiach rozpoczęły się testy wielozadaniowego myśliwca Su-30MKI przystosowanego do przenoszenia naddźwiękowego pocisku BrahMos-A. New Delhi chce kupić 200 pocisków tego typu.

BrahMos-A – lotnicza wersja naddźwiękowego pocisku manewrującego bazowania lądowania i morskiego, ma długość zmniejszoną o około pół metra i waży o pół tony mniej niż model podstawowy. Ma zasięg 290 km i rozwija prędkość do Ma3. Zmiany w konstrukcji płatowca Su-30MKI objęły przede wszystkim zwiększenie wytrzymałości struktury i belek podwieszeń

Podczas salonu LIMA 2015 szef rosyjsko-indyjskiego przedsiębiorstwa BrahMos Aerospace, Sudhir K. Mishra poinformował, że w Indiach rozpoczęły się testy wielozadaniowego myśliwca Su-30MKI przystosowanego do przenoszenia naddźwiękowego pocisku manewrującego klasy powietrze-powierzchnia BrahMos-A. Równolegle trwają dalsze prace modernizacyjne. Drugi zmodyfikowany samolot ma być gotowy do testów do końca br. Wykorzystanie dwóch Su-30MKI ma przyspieszyć prace modernizacyjne i certyfikacyjne.

BrahMos-A – lotnicza wersja naddźwiękowego pocisku manewrującego bazowania lądowania i morskiego, ma długość zmniejszoną o około pół metra i waży o pół tony mniej niż model podstawowy. Ma zasięg 290 km i rozwija prędkość do Ma3. Zmiany w konstrukcji płatowca Su-30MKI objęły przede wszystkim zwiększenie wytrzymałości struktury i belek podwieszeń. Prace konstrukcyjne trwają już ponad 2 lata.

Indyjska wytwórnia lotnicza HAL ma zająć się seryjnym modyfikowaniem Su-30MKI. Nie licząc dwóch prototypów, zmiany obejmą 42 myśliwce. Wejście do służby pierwszych z nich ma nastąpić w przyszłym roku.

Decyzję o zakupie 200 pocisków BrahMos-A władze indyjskie podjęły w październiku 2012 (80 mld rupii na Inwary i BrahMosy, 2012-10-19). Mają one kosztować równowartość 1,1 mld USD. Pierwsze wystrzelenie BrahMosa-A z Su-30MKI jest planowane na maj br. Indyjskie wojska lotnicze planują, że wejście do służby pocisków tego typu poprzedzi 10 lotów testowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.