Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dania odwołuje przetarg na armatohaubice

Wojska lądowe, 04 maja 2015

Ministerstwo obrony Danii odwołało przetarg na dostawę 155-mm samobieżnych armatohaubic.

Dania odwołała przetarg na zakup 21 155-mm samobieżnych armatohaubic. Do czasu zakupu nowych zestawów artyleryjskich Kopenhaga będzie eksploatować wiekowe 155-mm M109A3. Alternatywą jest wycofanie ze służby wysłużonych dział i wypożyczenie nowoczesnych armatohaubic od któregoś z zaprzyjaźnionych państw / Zdjęcie: MO Danii

Decyzję o odwołaniu przetargu ogłoszono 30 kwietnia. Kopenhaga zdecydowała się na odłożenie w czasie zakupu 21 155-mm samobieżnych zestawów artyleryjskich. Nowe armatohaubice miały zastąpić w linii eksploatowane od 1965 zestawy M109A3 (na zdjęciu, Zestawy artyleryjskie dla Danii, 2013-05-24).

Udział w ostatnim etapie duńskiego konkursu brały trzy konstrukcje, francuskie samochodowe armatohaubice Nexter Caesar (Dania chce kupić Caesary, 2012-09-20), izraelskie Elbit/Soltam Systems ATMOS oraz południowokoreańskie Samsung Techwin K9 Thunder. Początkowo, wśród rozpatrywanych ofert znalazła się również polska 155-mm armatohaubica Krab (Kraby dla Danii?, 2013-06-15). Warto dodać, że w połowie grudnia ub. r. producent z Republiki Korei podpisał wartą 320 mln USD (1 mld zł) umowę na dostawy, produkcję i polonizację 120 podwozi K9 przeznaczonych dla Krabów (Krab z koreańskim podwoziem, 2014-12-17).

Odwołanie konkursu pozwoli Duńczykom na sfinansowanie naprawy śmigłowca transportowego AW101 (Terma zmodernizuje duńskie Merliny, 2012-10-26), który rozbił się jesienią 2014 na północy Afganistanu. W dalszym ciągu nie wiadomo, czy zakres jego uszkodzeń nie spowoduje jego spisania ze stanu i zakupu nowego wiropłata. Koszt przedsięwzięcia w obu przypadkach szacowany jest na co najmniej 100 mln DKK (54 mln zł).

Co ciekawe, decyzja o odłożeniu w czasie zakupu nowych armatohaubic mogła mieć też podłoże polityczne. Za faworyta duńskiego przetargu uchodziła bowiem oferta Soltam Systems. Kręgi polityczne w Kopenhadze miały podchodzić jednak sceptycznie do ewentualnego zakupu izraelskich zestawów artyleryjskich. Duński rząd otwarcie krytykuje regionalną politykę władz Izraela, w tym zeszłoroczny konflikt w Strefie Gazy (Wnioski z Protective Edge, 2014-10-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra