Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2015: Canik także dla Policji?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 maja 2015

Turecki producent SYS wygrał duży kontrakt na dostawę pistoletów Canik SF9 dla formacji policyjnych. Przedsiębiorstwo zamierza startować też w Polsce w przetargu na broń dla Policji.

Turecki pistolet Canik TP9 nie tylko ma trafić w liczbie 50 tys. dla funkcjonariuszy tureckiej policji, ale jest także oferowany po bardzo atrakcyjnej cenie w polskim przetargu

W sierpniu 2013 tureckie przedsiębiorstwo Samsun Yurt Savunma (SYS) wygrało duży kontrakt na dostawę 25 tys. pistoletów samopowtarzalnych dla tureckiej policji. W pokonanym polu pozostali tak znani producenci, jak Glock czy SIG Sauer. W ręce tureckich funkcjonariuszy, w tym formacji specjalnych, trafił model Canik TP9 z mechanizmem spustowym bez samonapinania, z jednym bezpiecznikiem zewnętrznym w postaci języczka na spuście. Broń była wyposażona w zwalniacz iglicy w postaci dźwigni na zamku.

Następnie w styczniu 2015 SYS otrzymało drugi kontrakt na dostawę kolejnych 25 tys. pistoletów, które – zgodnie z wymaganiami policji – miały mieć niczym nie zakłóconą linię celowania. Dla nich powstał nieco zmodyfikowany model Canik TP9 SF. Jest pozbawiony zwalniacza iglicy, jak też wskaźnika załadowania.

Obie konstrukcje mają ten sam szkielet z tworzywa sztucznego, z wymiennym grzbietem pozwalającym na dostosowanie broni do strzelca. Dostarczane są ze stalowymi magazynkami o pojemności 15, 18 lub 20 nabojów. Przycisk zwalniania magazynka może zostać przeniesiony z lewej na prawą stronę w zależności od preferencji strzelca.

Testowany w zakładach pistolet Canik TP9 SF, który bez żadnego zacięcia i awarii wystrzelił 50 tys. sztuk amunicji / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Przedsiębiorstwo SYS blisko 80 procent broni sprzedaje poza granicami kraju, głównie na amerykańskim rynku. Niemniej pistolety Canik trafiły też do sił zbrojnych i formacji policyjnych m.in. Burkina Faso, Kamerunu i Bangladeszu. Obecnie producent z modelem TP9 SF walczy też o prestiżowy kontrakt na dostawy do armii tureckiej, która chce kupić pierwszą partię 2,2 tys. pistoletów.

Jak dowiedział się RAPORT-wto, Turcy są też zainteresowani polskim rynkiem. Przedsiębiorstwo, przez polskiego przedstawiciela, zamierza przystąpić do postępowania na dostawy 3 tys. pistoletów dla Policji (3 tys. pistoletów dla Policji, 2015-03-26). Atutem TP9 jest konstrukcja bazująca na niemieckim Waltherze P99, jak też niska cena broni. Turcy nie boją się też zapewnienia bardzo długiego czasu gwarancji na swoją broń.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra