Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2015: Nowe wersje MPT-76

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 maja 2015

Trwa produkcja 7,62-mm karabinów automatycznych MPT-76 dla armii tureckiej, w międzyczasie jednak powstają ich nowe odmiany – subkarabin oraz samopowtarzalny karabin wyborowy.

Opracowana przez KaleKalip na bazie MPT-76 samopowtarzalny karabin wyborowy z lufą długości 506 mm. Wraz z subkarabinek z 306-mm lufą ma uzupełnić rodzinę nowej tureckiej broni strzeleckiej

W styczniu 2015 komitet wykonawczy tureckiego podsekretariatu przemysłu obronnego (SSM) zamówił 35 tys. karabinów automatycznych MPT-76 do amunicji 7,62 mm x 51 NATO (Turcja zamawia MPT-76, 2015-01-30). Nowa broń, opracowana w ramach narodowego projektu Nowoczesnego Karabinu Piechoty (Milli Piyade Tufegi), ma zastąpić w służbie G3 i HK33 produkowane w Turcji na licencji niemieckiego H&K (Eurosatory 2014: Premiera karabinu MPT-76, 2014-06-18).

Produkcyjny MPT-76 z podwieszonym 40-mm granatnikiem T-40R z seryjnej produkcji w zakładach MKEK. Siły zbrojne zamówiły dotychczas 35 tys. karabinów pierwszej partii produkcyjnej. Tureckie zapotrzebowanie wynosi 200 tys. sztuk nowej broni

MPT-76 został zaprojektowany przez prywatne przedsiębiorstwo KaleKalip, dla państwowego koncernu Makina ve Kimya Endustrisi Kurumu (MKE). Pierwotnie wszystkie karabiny miały powstać w podległej MKE fabryce broni strzeleckiej w Kirikkale (MKEK). SSM zadecydował jednak o dywersyfikacji wytwarzania i stworzeniu dwóch niezależnych linii produkcyjnych. Stąd też zamówienie rozdzielono – 15 tys. standardowych MPT-76 z 406-mm lufami ma dostarczyć KaleKalip, a pozostałe 20 tys. MKEK. Jak się dowiedział RAPORT-wto, KaleKalip zamierza też w tym roku wyprodukować pierwsze 1000 samopowtarzalnych karabinów na eksport na rynek amerykański.

Rodzina nowej broni może być rozszerzona także o wersje do amunicji 5,56 mm x 45 oraz – widoczną na zdjęciu odmianę do naboju 9 mm x 19. Modele i prototypy takich karabinków i pistoletów maszynowych już zostały opracowane przez KaleKalip / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Jednocześnie opracowano i są obecnie badane dwie nowe odmiany MPT-76: subkarabin z lufą długości 306 mm oraz samopowtarzalny karabin wyborowy z 506-mm lufą. Po zakończeniu prób zakładowych mają zostać zaproponowane siłom zbrojnym, jako uzupełnienie i rozszerzenie rodziny broni. Producent w dalszej kolejności zamierza też zaoferować odmianę broni dostosowaną do naboju 5,56 mm x 45 oraz 9 mm x 19. Modele i prototypy takiej broni już zostały opracowane przez konstruktorów z KaleKalip.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra