Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2015: Kutry patrolowe dla Turkmenistanu

Marynarka wojenna, 08 maja 2015

Straż wybrzeża Turkmenistanu odbierze wkrótce pierwszy z szybkich kutrów patrolowych budowanych przez tureckie Dearsan.

Pierwszy z turkmeńskich szybkich kutrów patrolowych zostanie przekazany odbiorcy w lipcu. Ostatnia z 6 jednostek budowanych przez Dearsan trafi do Turkmenistanu w 2017

Stocznia z Tuzly na północnym zachodzie kraju kończy prace nad pierwszym z szybkich kutrów patrolowych przeznaczonych dla Turkmenistanu. Straż wybrzeża tego państwa oczekuje dostawy 6 jednostek omawianego modelu. Okręty zamówiono w lipcu 2014. Wkrótce potem ruszyła ich budowa.

Stępkę pod pierwszy z turkmeńskich kutrów patrolowych położono latem 2014. Jednostkę zwodowano w styczniu br. Okręt przechodził w ostatnich miesiącach prace wykończeniowe. W najbliższych tygodniach producent przeprowadzi ostatnią serię testów morskich. Turcy zorganizują też próby odbiorcze.

Pierwszy z turkmeńskich kutrów patrolowych trafi do kraju w lipcu br. Kolejne jednostki będą dostarczane co 3 miesiące. Dostawy okrętów powinny zakończyć się w 2017. Dearsan jest też zobowiązany do zapewnienia Turkmenom pakietu części zamiennych oraz urządzeń do przeglądów i naprawy okrętów, a także wsparcia logistycznego. Turcy przeszkolą także pierwszą grupę użytkowników.

Turkmeńskie patrolowce zostaną uzbrojone w 25-mm zsmu Aselsan STOP oraz dwie wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych MBDA Marte. Każdy okręt będzie przenosić pojedynczą łódź półsztywną, przeznaczoną dla członków zespołów interwencyjnych / Rysunki: Dearsan

Nowe turkmeńskie okręty patrolowe będą miały 33 m długości i 7,1 m szerokości. Mają rozwijać prędkość 43 w, a ich zasięg powinien wynieść ok. 650 km. Obserwacja i analiza otoczenia morskiego będą prowadzone m.in. dzięki głowicom optoelektronicznym Aselsan Aselflir wyposażonym w kamery pracujące w paśmie światła dziennego i podczerwieni.

Okręty zostaną uzbrojone w 25-mm zsmu Aselsan STOP oraz dwie wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych MBDA Marte. Kutry będą służyć przede wszystkim do patrolowania wód turkmeńskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Kaspijskim. Do podstawowych zadań jednostek zaliczać będzie się walka z przemytem kontrabandy i nielegalną imigracją. Patrolowce będą też chronić kontrolowane przez siebie akweny przed ewentualnym zagrożeniem ze strony piratów i terrorystów.


Drukuj Góra