Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fusionman nad Kanałem La Manche

Lotnictwo cywilne, 11 września 2008

Szwajcar Yves Rossy, nazywany Fusion-manem lub Jet-manem, latający podwieszony pod kompozytowe skrzydło z silnikami rakietowymi, przygotowuje się do lotu nad Kanałem La Manche.

Rossy w czasie prób przed swoją największym z dotychczasowych wyzwań - lotem nad Kanałem La Manche / Zdjęcie: NGC

48-letni były pilot wojskowy, w 2004 po raz pierwszy wykorzystał zaprojektowane przez siebie kompozytowe skrzydło, napędzane prze 4 małe silniki rakietowe niemieckiego Jet-cata. Dzięki nim, po wyskoczeniu z samolotu, Rossy jest w stanie lecieć przez kilka minut z prędkością do 300 km/h, wykonując łagodne akrobacje (pilot kieruje ciałem) i przechodząc nawet do lotu wznoszącego (zobacz: Lot Fusionmana).

W tym roku zapowiedział, że przeleci 35-kilometrowy Kanał La Manche. Szwajcar uczyni to w ciągu najbliższych 3 tygodni. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do próby, dokładny termin zostanie wyznaczony przez pogodę. Na razie najlepsze warunki prognozowane są między 24 a 26 września.

Rossy zamierza pokonać kanał w ciągu ok. 12 minut, lecąc z prędkością 185-190 km/h. W tym celu przygotował swoje skrzydło, dostosowując do większej masy silników (do tej pory loty trwały z reguły 4-5 minut).

Wyłączność na transmitowanie lotu na żywo lotu zdobył National Geographic Channel. Kamery będą zamontowane na samolocie, z którego Rossy wyskoczy (na wysokości ok. 3000 m), a także na pokładzie śmigłowca, który będzie towarzyszył Fusion-manowi na całej trasie lotu, aż po ustanie pracy silników rakietowych, otworzenie spadochronu i lądowania.

Trasa odwzorowuje historyczny lot Louisa Bleriot, który pokonał Kanał La Manche w 1907.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.