Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Paragwaj testuje Guarani

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 28 maja 2015

Delegacja wojsk lądowych Paragwaju zapoznała się z konstrukcją i potencjałem operacyjnym brazylijskich wozów bojowych rodziny VBTP-MR Guarani 6x6.

Paragwaj może być pierwszym nabywcą eksportowym wozów bojowych rodziny VBTP-MR Guarani. Paragwajczycy wyrażają zapotrzebowanie na kilkadziesiąt pojazdów tego typu, które pozwolą im na zmierzenie się z zagrożeniem wewnętrznym. Zakup nowych pojazdów będzie też odpowiedzią na podobne programy zbrojeniowe, prowadzone lub zapowiadane przez inne państwa regionu / Zdjęcie: MO Brazylii

Do Brazylii udali się oficerowie z 3ª División de Infantería (3. Dywizji Piechoty). Jednostka wchodzi w skład 1er Cuerpo de Ejército (1. Korpusu wojsk lądowych) z siedzibą w Curuguaty na południu kraju. Wojskowi wizytowali bazę 15ª Brigada de Infantaria Mecanizada (15. Brygady Piechoty Zmechanizowanej) wojsk lądowych Brazylii w Cascavel, na terenie południowego stanu Paraná. Na miejscu zostali zapoznani przez gospodarzy z konstrukcją kołowych wozów bojowych rodziny VBTP-MR Guarani. Paragwajczycy obserwowali też pokaz dynamiczny zorganizowany przez Brazylijczyków.

Według informacji podawanych przez lokalne media, Paragwajczycy mogą być zainteresowani kupnem kilkudziesięciu wozów VBTP-MR Guarani. Większość z nich miałaby występować w odmianie kołowych transporterów opancerzonych. Część mogłaby zostać zakupiona jako wozy ewakuacji medycznej i wozy dowodzenia.  

Ejército Paraguayo poszukuje nowych pojazdów, które uzupełniłyby, a w przyszłości wyparły obecnie eksploatowane samochody pancerne EE-9 Cascavel i EE-11 Urutu. Nowe wozy będą używane przede wszystkim do walki z zagrożeniem wewnętrznym, w tym rosnącymi w siłę kartelami narkotykowymi i współpracującymi z nimi zorganizowanymi grupami przestępczymi, jak Ejército del Pueblo Paraguayo.  

Paragwaj jest kolejnym państwem regionu, po Argentynie (Argentyńskie testy Guarani, 2012-11-28), Chile i Kolumbii, które wyraża zainteresowanie zakupem wozów rodziny Guarani. Do tej pory żaden z krajów nie zdecydował się na rozpoczęcie rozmów handlowych. Ewentualny eksport Guarani poza Brazylię będzie miał duże znaczenie dla kondycji finansowej montowni pojazdów Iveco Veículos de Defesa. Zakłady mogą wstrzymać pracę od przyszłego tygodnia, jeżeli nie otrzymają kolejnego zamówienia od brazylijskiego ministerstwa obrony (Brazylia ogranicza budżet obronny, 2015-05-28; Produkcja Guarani zagrożona, 2015-05-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.