Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Paragwaj testuje Guarani

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 28 maja 2015

Delegacja wojsk lądowych Paragwaju zapoznała się z konstrukcją i potencjałem operacyjnym brazylijskich wozów bojowych rodziny VBTP-MR Guarani 6x6.

Paragwaj może być pierwszym nabywcą eksportowym wozów bojowych rodziny VBTP-MR Guarani. Paragwajczycy wyrażają zapotrzebowanie na kilkadziesiąt pojazdów tego typu, które pozwolą im na zmierzenie się z zagrożeniem wewnętrznym. Zakup nowych pojazdów będzie też odpowiedzią na podobne programy zbrojeniowe, prowadzone lub zapowiadane przez inne państwa regionu / Zdjęcie: MO Brazylii

Do Brazylii udali się oficerowie z 3ª División de Infantería (3. Dywizji Piechoty). Jednostka wchodzi w skład 1er Cuerpo de Ejército (1. Korpusu wojsk lądowych) z siedzibą w Curuguaty na południu kraju. Wojskowi wizytowali bazę 15ª Brigada de Infantaria Mecanizada (15. Brygady Piechoty Zmechanizowanej) wojsk lądowych Brazylii w Cascavel, na terenie południowego stanu Paraná. Na miejscu zostali zapoznani przez gospodarzy z konstrukcją kołowych wozów bojowych rodziny VBTP-MR Guarani. Paragwajczycy obserwowali też pokaz dynamiczny zorganizowany przez Brazylijczyków.

Według informacji podawanych przez lokalne media, Paragwajczycy mogą być zainteresowani kupnem kilkudziesięciu wozów VBTP-MR Guarani. Większość z nich miałaby występować w odmianie kołowych transporterów opancerzonych. Część mogłaby zostać zakupiona jako wozy ewakuacji medycznej i wozy dowodzenia.  

Ejército Paraguayo poszukuje nowych pojazdów, które uzupełniłyby, a w przyszłości wyparły obecnie eksploatowane samochody pancerne EE-9 Cascavel i EE-11 Urutu. Nowe wozy będą używane przede wszystkim do walki z zagrożeniem wewnętrznym, w tym rosnącymi w siłę kartelami narkotykowymi i współpracującymi z nimi zorganizowanymi grupami przestępczymi, jak Ejército del Pueblo Paraguayo.  

Paragwaj jest kolejnym państwem regionu, po Argentynie (Argentyńskie testy Guarani, 2012-11-28), Chile i Kolumbii, które wyraża zainteresowanie zakupem wozów rodziny Guarani. Do tej pory żaden z krajów nie zdecydował się na rozpoczęcie rozmów handlowych. Ewentualny eksport Guarani poza Brazylię będzie miał duże znaczenie dla kondycji finansowej montowni pojazdów Iveco Veículos de Defesa. Zakłady mogą wstrzymać pracę od przyszłego tygodnia, jeżeli nie otrzymają kolejnego zamówienia od brazylijskiego ministerstwa obrony (Brazylia ogranicza budżet obronny, 2015-05-28; Produkcja Guarani zagrożona, 2015-05-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra