Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hurricane w barwach dywizjonu 303

Lotnictwo wojskowe, 29 maja 2015

Z okazji 75. rocznicy Bitwy o Anglię zaprezentowano myśliwiec Hurricane w barwach dywizjonu 303.

Hurricane Mk I RF-E podczas jednego z pierwszych lotów / Zdjęcie: Jacek Mainka

W bieżącym roku obchodzone jest 75-lecie Bitwy o Anglię. Z tej okazji w ubiegłym tygodniu Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii) zaprezentowały malowanie samolotu wielozadaniowego Eurofighter Typhoon wzorowane na Hurricane z 249. squadronu (Typhoon w dawnych barwach , 2015-05-25).

Jednocześnie 20 maja Historic Aircraft Collection pokazało Hurricane Mk I w malowaniu słynnego polskiego dywizjonu 303. Samolot, noszący znaki rozpoznawcze RF-E (P3700) oblatał Dave Harvey.

Pomysłodawcą malowania jest Jacek Mainka (Orliki i Spitfire, 2014-06-27). Jego dziadek Ryszard Kwiatkowski obsługiwał rzeczywistego P3700 we wrześniu 1940. 

Historia prawdziwego Hurricane RF-E, używanego przez dywizjon 303 jest typowa dla tamtych czasów. 6 września 1940 zasiadający za jego sterami Pilot Officer (ppor.) Mirosław Ferić zestrzelił Me-109. trzy dni później samolot, którego pilotem był Sergeant (sierż.) Kazimierz Wünsche został zestrzelony. Polak uratował się, skacząc ze spadochronem.

Projekt poparła Ambasada RP w Londynie, która będzie wykorzystywała wizerunek Hurricane RF-E w kampanii przypominania o udziale Polaków w Bitwie o Anglię. Jest duża szansa, że samolot pojawi się w Polsce. Być może weźmie udział w Radom Air Show lub wykona przelot nad Warszawą.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra