Zjednoczone Emiraty Arabskie przekazały władzom autonomicznego somalijskiego regionu Jubaland kilkanaście pojazdów terenowych.
Władze autonomicznego regionu Jubaland, położonego na południu Somalii, odebrały w ostatnich dniach kolejną pomoc materiałową z ZEA. Somalijczycy otrzymali co najmniej 6 samochodów patrolowych RG-31 Mk5/Mk5E 4x4 i tuzin terenowych Toyot Land Cruiser 4x4. Arabowie przekazali też najprawdopodobniej zapas części zamiennych i dokumentację techniczną. Wozy trafiły do Afrykanów za darmo.
Pojazdy zostaną przekazane jednostkom nowo formowanej regionalnej policji. Formacja ma liczyć 500-600 funkcjonariuszy. Jej zadaniem będzie wsparcie służb porządkowych podporządkowanych władzom centralnym w walce z bojownikami ugrupowań ekstremistycznych, w tym Harakat al-Szabab al-Mudżahedin (Młodzi Bojownicy) i utrzymaniu porządku publicznego w regionie.
Zagraniczna pomoc wojskowa ma ogromne znaczenie dla władz centralnych Somalii i współpracujących z nimi regionów autonomicznych. Przywracanie stabilizacji politycznej państwu, które od lat trapione jest wewnętrznym konfliktami, postępuje głównie dzięki wysiłkom społeczności międzynarodowej i obecności w kraju kontyngentów wojskowych Unii Afrykańskiej (Wzmocnienie AMISOM, 2015-02-23, UE utworzy straż wybrzeża Somalii?, 2013-10-09, ONZ częściowo znosi embargo na broń dla Somalii, 2013-03-07).
Jednym z przykładów takiej pomocy jest wsparcie materiałowe udzielane przez ZEA odbudowywanym z wielkim trudem somalijskim siłom zbrojnym. Arabowie sfinansowali m.in. budowę nowego centrum szkoleniowego, które zostało otwarte w maju. Obiekt powstał w stolicy Somalii, Mogadiszu. Ośrodek pozwoli na sformowanie i przeszkolenie co najmniej jednej brygady wojsk lądowych. Ministerstwo obrony ZEA zorganizowało także szkolenie dla żołnierzy somalijskich wojsk specjalnych. Wartość dotychczasowej pomocy materiałowej udzielonej Somalijczykom przez władze w Abu Zabi szacowana jest na kilkaset mln USD.