Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Egipt uszczelnia granicę z Libią

Strategia i polityka, 09 czerwca 2015

Kongres USA podejmie decyzję o ewentualnej sprzedaży Egiptowi mobilnego systemu kontroli granicy. Wartość potencjalnego kontraktu wyniesie 100 mln USD.

Władze Egiptu podjęły w ostatnich latach szereg działań, które mają uszczelnić ponad 1000-kilometrowy odcinek granicy z pogrążoną w wojnie domowej Libią. Jednym z elementów programu ochrony pogranicza jest kupno mobilnego systemu obserwacji i kontroli / Zdjęcie: MO Egiptu

DSCA przesłała do Kongresu USA dokumenty niezbędne do uzyskania zgody na sprzedaż Egiptowi systemu dozoru obszarów przygranicznych. W jego skład wejdą mobilne wieże obserwacyjne, systemy dowodzenia i kierowania, urządzenia obserwacji i analizy otoczenia oraz środki łączności radiowej. USA będą też zobowiązane do zapewnienia użytkownikowi wsparcia technicznego i materiałowego, a także przeszkolenia operatorów.

Porozumienie zostanie zrealizowane w ramach rządowego programu Foreign Military Sale. Pośrednikiem w przedsięwzięciu będzie Straż Graniczna USA. Elementy systemu wyprodukują i dostarczą Lockheed Martin, Northrop Grumman i DRS Technologies. Umowa nie przewiduje offsetu. Jej wartość może wynieść 100 mln USD (360 mln zł).

Zakupiony sprzęt zostanie przekazany jednostkom egipskiej straży granicznej stacjonującym na zachodzie kraju. Kair od lat stara się uszczelnić 1115-km odcinek granicy z Libią, który jest wykorzystywany przez organizacje islamistyczne do przerzutu bojowników i uzbrojenia. Proceder ten stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Egiptu (Egipt uderza w Libii, 2014-10-16, USA tracą wpływ na sojuszników, 2014-08-26).

Egipcjanie mogą skorzystać z doświadczenia amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), który uruchomił przed kilkoma laty program Integrated Fixed Tower Project (IFT). Amerykanie chcą uszczelnić granicę z Meksykiem, która jest wykorzystywana przez meksykańskie kartele narkotykowe i związane z nimi grupy przestępcze do przerzutu środków odurzających na północ. Program IFT realizuje lokalna filia izraelskiego Elbit Systems (Elbit uszczelni amerykańską granicę, 2014-03-04).

W 2014 własny system kontroli granicy, Northern Border Security, wdrożyła Arabia Saudyjska (Saudowie uszczelniają granicę z Irakiem, 2014-10-03). Rijad uszczelnił w ten sposób 900-kilometrowy odcinek granicy z Irakiem. Saudyjczycy obawiają się infiltracji swojego terytorium przez bojowników powiązanych z Ad-Daula al-Islamijja i innymi organizacjami islamistycznymi działającymi w regionie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.