Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Problemy ze szkoleniem rebeliantów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 20 czerwca 2015

Program szkolenia umiarkowanych syryjskich rebeliantów przez USA i ich regionalnych sojuszników postępuje wolniej, niż przewidywano. Specjalne kursy przechodzi obecnie mniej niż 200 bojowników.

USA zakładały, że w ciągu roku specjalne przeszkolenie przejdzie ok. 5000 umiarkowanych syryjskich rebeliantów. W maju rozpoczęto pierwsze kursy, w których uczestniczy ok. 200 bojowników. Żaden z nich nie jest jednak gotowy do powrotu na front / Zdjęcie: Departament Obrony USA

W maju rozpoczęto pierwsze kursy szkoleniowe dla umiarkowanych syryjskich rebeliantów (Pierwsi rebelianci gotowi do szkolenia, 2015-03-28). Szkolenie przechodzi obecnie ok. 180 bojowników. Rozmieszczono ich w specjalnych ośrodkach na terenie Jordanii i Turcji (Porozumienie o szkoleniu Syryjczyków, 2015-02-23).

Przedstawiciele Departamentu Obrony USA i Pentagonu przyznają, że realizacja programu napotkała nieoczekiwane trudności. Amerykanie otrzymali dotąd ok. 6000 zgłoszeń od rebeliantów, którzy gotowi są przejść kursy szkoleniowe. Większość z nich jest wciąż sprawdzana przez amerykańskie służby wywiadowcze, które mają wykryć i wykluczyć bojowników powiązanych z organizacjami islamistycznymi. Kolejne 1500 rekrutów oczekuje już na transport z Syrii do jednego z ośrodków szkoleniowych w Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Katarze i Turcji.

Problemem jest jednak nie tylko dobór rebeliantów i ich transport do ośrodków szkoleniowych, ale też tempo realizacji kursów. Żaden spośród blisko 200 bojowników, którzy rozpoczęli szkolenie w maju, nie przeszedł dotąd całego programu. Waszyngton zakładał, że pierwsza grupa Syryjczyków miała powrócić na front latem br. Nikt z przedstawicieli Departamentu Obrony USA nie chce jednak potwierdzić, czy uda się dotrzymać tego terminu.

Władze USA przyznają jednocześnie, że program szkolenia umiarkowanych syryjskich rebeliantów odróżnia się wyraźnie od podobnych działań prowadzonych w Iraku (Pomoc szkoleniowa Londynu, 2015-06-08, Hiszpanie gotowi do misji w Iraku, 2015-05-31). Szkolenie Syryjczyków nie ma wyraźnych ram czasowych, dlatego pierwsi przeszkoleni rebelianci powrócą na front dopiero, gdy uzyskają odpowiednią zdolność bojową i dowiodą umiejętności obsługi przekazywanego im przez USA sprzętu wojskowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra