Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy ze szkoleniem rebeliantów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 20 czerwca 2015

Program szkolenia umiarkowanych syryjskich rebeliantów przez USA i ich regionalnych sojuszników postępuje wolniej, niż przewidywano. Specjalne kursy przechodzi obecnie mniej niż 200 bojowników.

USA zakładały, że w ciągu roku specjalne przeszkolenie przejdzie ok. 5000 umiarkowanych syryjskich rebeliantów. W maju rozpoczęto pierwsze kursy, w których uczestniczy ok. 200 bojowników. Żaden z nich nie jest jednak gotowy do powrotu na front / Zdjęcie: Departament Obrony USA

W maju rozpoczęto pierwsze kursy szkoleniowe dla umiarkowanych syryjskich rebeliantów (Pierwsi rebelianci gotowi do szkolenia, 2015-03-28). Szkolenie przechodzi obecnie ok. 180 bojowników. Rozmieszczono ich w specjalnych ośrodkach na terenie Jordanii i Turcji (Porozumienie o szkoleniu Syryjczyków, 2015-02-23).

Przedstawiciele Departamentu Obrony USA i Pentagonu przyznają, że realizacja programu napotkała nieoczekiwane trudności. Amerykanie otrzymali dotąd ok. 6000 zgłoszeń od rebeliantów, którzy gotowi są przejść kursy szkoleniowe. Większość z nich jest wciąż sprawdzana przez amerykańskie służby wywiadowcze, które mają wykryć i wykluczyć bojowników powiązanych z organizacjami islamistycznymi. Kolejne 1500 rekrutów oczekuje już na transport z Syrii do jednego z ośrodków szkoleniowych w Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Katarze i Turcji.

Problemem jest jednak nie tylko dobór rebeliantów i ich transport do ośrodków szkoleniowych, ale też tempo realizacji kursów. Żaden spośród blisko 200 bojowników, którzy rozpoczęli szkolenie w maju, nie przeszedł dotąd całego programu. Waszyngton zakładał, że pierwsza grupa Syryjczyków miała powrócić na front latem br. Nikt z przedstawicieli Departamentu Obrony USA nie chce jednak potwierdzić, czy uda się dotrzymać tego terminu.

Władze USA przyznają jednocześnie, że program szkolenia umiarkowanych syryjskich rebeliantów odróżnia się wyraźnie od podobnych działań prowadzonych w Iraku (Pomoc szkoleniowa Londynu, 2015-06-08, Hiszpanie gotowi do misji w Iraku, 2015-05-31). Szkolenie Syryjczyków nie ma wyraźnych ram czasowych, dlatego pierwsi przeszkoleni rebelianci powrócą na front dopiero, gdy uzyskają odpowiednią zdolność bojową i dowiodą umiejętności obsługi przekazywanego im przez USA sprzętu wojskowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.