Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Samotnie R-22 dookoła świata

Lotnictwo cywilne, 22 czerwca 2015

Rosjanin Siergiej Ananow rozpoczął samotny lot dookoła świata za sterami śmigłowca R-22.

R-22 i jego pilot Siergiej Ananow podczas postoju na Syberii, w trakcie samotnego lotu dookoła świata / Zdjęcie: Siergiej Ananow

49-letni Rosjanin Siergiej Ananow wykonuje samotny lot dookoła kuli ziemskiej, pilotując śmigłowiec o masie startowej mniejszej niż 1000 kg. Dotychczas wyczyny tego typu realizowano przy użyciu statków powietrznych o masie startowej przekraczającej 1 t (Przerwany lot Solar Impulse 2, 2015-06-01, G650ER lot dookoła świata, 2015-02-20, W 70 dni dookoła świata, 2013-09-07). W związku z tym wybór Rosjanina padł na Robinsona R-22, którego maksymalna masa do startu to 622 kg (Rekordowy lot Robinsona, 2008-08-06). Ananow chce przebyć ok. 40 tys. km w czasie 3 miesięcy.

Rosjanin wystartował do lotu 13 czerwca z lotniska Szewlino położonego w rejonie Sołniecznogorskim w obwodzie moskiewskim. Trasa przelotu ma prowadzić na wschód Rosji, przez Czukotkę, Cieśninę Beringa, Alaskę, Kordyliery, wybrzeże Kalifornii, środkową część USA, Florydę, Wielkie Jeziora, północną Kanadę, Grenlandię, Islandię, Wyspy Owcze i Norwegię do Moskwy.

Jego śmigłowiec to Robinson R-22, wyprodukowany w 2004 i zarejestrowany w Niemczech. W kabinie zabudowano dodatkowy zbiornik paliwa. Do piątku Ananow przebył 8550 km. Łączny czas lotu wyniósł nieco ponad 55 godzin. Obecnie powinien znajdować się na terytorium Alaski.

W 2013, Ananow pobił dwa rekordy świata, które utrzymywały się przez ponad pół wieku. 22 lutego 2013 pilotowany przez niego R-22 przebył 1232 km z Moskwy do Ufy. Poprzedni rekord wynosił 1176,79 km. Następnie ustanowił nowy rekord świata odległości w obwodzie zamkniętym wynoszący 1062 km. Dotychczas najlepszym wynikiem było 1016, 2 km, uzyskane przez Amerykanina L. W. Hartwiga w 1961. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.