Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fińskie centrum szkolenia

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 września 2008

Patria i fińskie wojska lotnicze podpisały porozumienie w sprawie utworzenia międzynarodowego centrum szkolenia lotniczego, które ma powstać w oparciu o samoloty Hawk, należące do Ilmavoimat.

Jeden z fińskich Hawków w bazie Kauhava / Zdjęcie: Ilmavoimat

Fińskie wojska lotnicze (Ilmavoimat) posiadają obecnie 47 samolotów szkolnych Hawk Mk.51/51A, zakupionych na początku lat 1980. i w latach 1993-1994. Dodatkowo Finowie przejęli w tym roku, za ok. 40 mln USD, 18 Hawków Mk.66 z zapasów mobilizacyjnych Szwajcarii. Mają one umożliwić przedłużenie wykorzystania fińskich Hawków do 2017-2018. Z drugiej strony, są również oferowane Polsce, jako następcy Iskier.

Obecnie szkolenie zaawansowane fińskich kandydatów na myśliwców, odbywa się w Skrzydle Szkolnym, w bazie lotniczej w Kauhava. Od 2003 trwają prace studyjne nad przeobrażeniem jednostki w ośrodek szkolenia międzynarodowego: Nordic Pilot Training Centre. W działaniach tych bierze udział Patria Aviation, od 2005 prowadząca szkolenie wstępne i podstawowe dla kandydatów na pilotów wojskowych w bazie Tikkakoski. Patria zapewnia również szkolenie na symulatorach i szkolenie naziemne w Kauhavie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.