Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ARC 7 de Agosto do Somalii

Marynarka wojenna, 30 czerwca 2015

Kolumbia wysłała do Afryki ARC 7 de Agosto (PZE 47), nowy pełnomorski okręt patrolowy. Jednostka będzie zwalczać piratów morskich i terrorystów w ramach wielonarodowej unijnej operacji Atalanta.

ARC 7 de Agosto (PZE 47) ma 80 m długości i 13 m szerokości. Wypiera ok. 1700 t. Rozwija prędkość 18 w., a zasięg maksymalny przekracza 18,5 tys. km (przy prędkości marszowej 12 w.). Okręt od niedzieli idzie w kierunku zachodnich wód Oceanu Indyjskiego, gdzie będzie pełnił służbę w ramach wielonarodowej unijnej operacji wojskowej wymierzonej w piratów morskich i terrorystów / Zdjęcie: MO Kolumbii

Okręt opuścił w minioną niedzielę Base Naval ARC Bolívar (BN 1) w Cartagena de Indias i skierował się w stronę Afryki. Przez najbliższe miesiące kolumbijski patrolowiec będzie służył na zachodnich wodach Oceanu Indyjskiego, w tym na Morzu Arabskim, u wybrzeży Somalii i w Zatoce Adeńskiej. Kolumbijczycy zostaną podporządkowani dowództwu wielonarodowej unijnej operacji antypirackiej Atalanta.

Ich zadaniem będzie ochrona transportów z żywnością wysyłanych potrzebującym w ramach kierowanego przez ONZ World Food Program (WFP, Światowego Programu Żywnościowego) i innych inicjatyw społeczności międzynarodowej. Kolumbijczycy wspomogą też komponent morski misji Unii Afrykańskiej w Somalii (AMISOM, Islamiści zajęli bazę UA, 2015-06-27, Wzmocnienie AMISOM, 2015-02-23). Na pokładzie okrętu znajduje się kilkuosobowy zespół interwencyjny wyposażony m.in. w łódź półsztywną. Unijna operacja antypiracka będzie pierwszą tak poważną misją bojową nowego kolumbijskiego patrolowca. Okręt zwodowano latem 2013 (Kolumbijski patrolowiec zwodowany, 2013-09-06). Przyjęto go do służby w marcu 2014.

Przy okazji nowej misji bojowej kolumbijski patrolowiec odbędzie również serię kurtuazyjnych wizyt w portach morskich zaprzyjaźnionych państw. Kolumbijczycy wejdą m.in. do Roty w Hiszpanii, Sudy na Krecie, egipskiego Port Said, Dżibuti, Maskatu w Omanie, Fudżajry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wiktorii na Seszelach i Martyniki. Jednostka powróci do kraju po 5 miesiącach.

ARC 7 de Agosto jest 2. z serii nowych kolumbijskich pełnomorskich okrętów patrolowych budowanych przez rządową Cotecmar na licencji niemieckiej Fassmer. Bogotá zamierzała kupić i wprowadzić do służby nawet 6 jednostek tego typu, jednak dotąd potwierdzono zamówienie na zaledwie 3 patrolowce. Ostatni z nich wejdzie do służby w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.