Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ARC 7 de Agosto do Somalii

Marynarka wojenna, 30 czerwca 2015

Kolumbia wysłała do Afryki ARC 7 de Agosto (PZE 47), nowy pełnomorski okręt patrolowy. Jednostka będzie zwalczać piratów morskich i terrorystów w ramach wielonarodowej unijnej operacji Atalanta.

ARC 7 de Agosto (PZE 47) ma 80 m długości i 13 m szerokości. Wypiera ok. 1700 t. Rozwija prędkość 18 w., a zasięg maksymalny przekracza 18,5 tys. km (przy prędkości marszowej 12 w.). Okręt od niedzieli idzie w kierunku zachodnich wód Oceanu Indyjskiego, gdzie będzie pełnił służbę w ramach wielonarodowej unijnej operacji wojskowej wymierzonej w piratów morskich i terrorystów / Zdjęcie: MO Kolumbii

Okręt opuścił w minioną niedzielę Base Naval ARC Bolívar (BN 1) w Cartagena de Indias i skierował się w stronę Afryki. Przez najbliższe miesiące kolumbijski patrolowiec będzie służył na zachodnich wodach Oceanu Indyjskiego, w tym na Morzu Arabskim, u wybrzeży Somalii i w Zatoce Adeńskiej. Kolumbijczycy zostaną podporządkowani dowództwu wielonarodowej unijnej operacji antypirackiej Atalanta.

Ich zadaniem będzie ochrona transportów z żywnością wysyłanych potrzebującym w ramach kierowanego przez ONZ World Food Program (WFP, Światowego Programu Żywnościowego) i innych inicjatyw społeczności międzynarodowej. Kolumbijczycy wspomogą też komponent morski misji Unii Afrykańskiej w Somalii (AMISOM, Islamiści zajęli bazę UA, 2015-06-27, Wzmocnienie AMISOM, 2015-02-23). Na pokładzie okrętu znajduje się kilkuosobowy zespół interwencyjny wyposażony m.in. w łódź półsztywną. Unijna operacja antypiracka będzie pierwszą tak poważną misją bojową nowego kolumbijskiego patrolowca. Okręt zwodowano latem 2013 (Kolumbijski patrolowiec zwodowany, 2013-09-06). Przyjęto go do służby w marcu 2014.

Przy okazji nowej misji bojowej kolumbijski patrolowiec odbędzie również serię kurtuazyjnych wizyt w portach morskich zaprzyjaźnionych państw. Kolumbijczycy wejdą m.in. do Roty w Hiszpanii, Sudy na Krecie, egipskiego Port Said, Dżibuti, Maskatu w Omanie, Fudżajry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wiktorii na Seszelach i Martyniki. Jednostka powróci do kraju po 5 miesiącach.

ARC 7 de Agosto jest 2. z serii nowych kolumbijskich pełnomorskich okrętów patrolowych budowanych przez rządową Cotecmar na licencji niemieckiej Fassmer. Bogotá zamierzała kupić i wprowadzić do służby nawet 6 jednostek tego typu, jednak dotąd potwierdzono zamówienie na zaledwie 3 patrolowce. Ostatni z nich wejdzie do służby w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.