Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze Gripeny dla SAAF

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 22 września 2008

17 września na terenie bazy lotniczej Ysterplaat w Cape Town rozpoczęła się wystawa Africa Aerospace and Defence. Wydarzenie uświetniło przyjęcie do służby czterech pierwszych samolotów wielozadaniowych SAAB Gripen D (wersja dwumiejscowa), przeznaczonych dla South African Air Force (SAAF, wojska lotnicze RPA).

Przelot czwórki Gripenów D w barwach SAAF uświetnił rozpoczęcie wystawy Africa Aerospace and Defence / Zdjęcie: Gripen Int.

W uroczystości wzięli udział m.in. minister obrony RPA Mosiuoa Lekota i głównodowodzący SAAF gen. Carlo Ganiano. Po wykonaniu przelotu w formacji samoloty wylądowały na płycie lotniska, a ich piloci (w tym dwaj Afrykanerzy - Musa Mbhokota i Charl Coetzee), dołączyli do VIP-ów.

RPA odbierze 26 Gripenów (17 jedno- i 9 dwumiejscowych), które wejdą w skład 2. dywizjonu, stacjonującego w bazie Makhado i zastąpią w służbie myśliwce Cheetah. Dostawy Gripenów dla SAAF mają zakończyć się w 2012.

Południowoafrykańskie samoloty będą przystosowane do przenoszenia bomb Mk 82, bomb Umbani (Błyskawica) o możliwościach analogicznych do JDAM i JSOW, Paveway i Rocket II oraz pocisków klasy powietrze-powietrze: V4 pozwalających zwalczać cele poza zasięgiem wzroku, i bliskiego zasięgu V3 (oba typy są już w wyposażeniu SAAF). W dalszej kolejności zintegrowane zostaną pociski powietrze-powietrze IRIS-T i A-Darter.

Wobec zakupów nowoczesnego sprzętu, dowództwo SAAF stanęło w obliczu braku odpowiedniej liczby pilotów samolotów wielozadaniowych. Z powodu zbyt niskiego uposażenia od 2005 z szeregów wojsk lotniczych RPA ubyło 91 doświadczonych pilotów i 822 wykwalifikowanych członków personelu naziemnego. Obecnie SAAF dysponują zaledwie 20 pilotami myśliwskimi (w tym dwóch Afrykańczyków i jedna kobieta), zaś czterech kolejnych (w tym dwóch Afrykańczyków) kończy szkolenie zaawansowane.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.