Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzeci A400M dla RAF

Lotnictwo wojskowe, 07 lipca 2015

Wojska lotnicze W. Brytanii odebrały trzeci samolot transportowy A400M.

Trzeci A400M w barwach RAF ląduje w macierzystej bazie Brize Norton / Zdjęcie: MO W. Brytanii

W bazie Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) Brize Norton wylądował w niedzielę samolot Airbus A400M Atlas. Jest to już trzeci transportowiec tego typu, jaki odebrały siły zbrojne Jej Królewskiej Mości.

Atlas noszący oznaczenie ZM403, wykonał przelot z zakładów producenta w hiszpańskiej Sewilli. W trakcie 2,5-godzinnego lotu jego załogę stanowili lotnicy z 206(R) Squadronu.  

Jest to pierwszy samolot tego typu, jaki został dostarczony przez producenta, Airbus Defence and Space, po przerwie spowodowanej katastrofą jednego z A400M. RAF wznowiły użytkowanie Atlasów 16 czerwca (Wstępne ustalenia przyczyn katastrofy A400M, 2015-06-03). – Jestem zadowolony, że zrealizowaliśmy bezpieczny odbiór trzeciego A400M, po uprzednim wykonaniu dokładnych przeglądów samolotów tego typu używanych przez siły zbrojne W. Brytanii – powiedział szef zaopatrzenia materiałowego resortu obrony Sir Bernard Gray.

Dwa Atlasy eksploatowane przez RAF wylatały dotychczas 405 godzin. Jeden z nich, noszący nazwę City of Bristol wykonał w marcu pierwsza misję operacyjną, przewożąc zaopatrzenie do bazy na Cyprze (RAF odebrały pierwszego Atlasa, 2014-11-28).

Obecnie prowadzone jest szkolenie załóg latających brytyjskich A400M. W ciągu następnych 12 miesięcy mają one być zdolne do wykonywania zrzutów ładunków i desantu spadochroniarzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.