Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Loty z Krakowa do Izraela

Lotnictwo cywilne, 07 lipca 2015

Dziś Ryanair ogłosił uruchomienie połączenia z Krakowa do Izraela.

W tegorocznym sezonie zimowym Ryanair uruchomi bezpośrednie połączenie z Krakowa na lotnisko Ovda położone ok. 60 km na północ od Ejlatu w Izraelu / Zdjęcie: Marcin Sigmund

Irlandzki tani przewoźnik Ryanair ogłosił dzisiaj uruchomienie w tegorocznym sezonie zimowym bezpośredniego połączenia z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice do Izraela. Rejsy na lotnisko Ovda, położone ok. 60 km na północ od Ejlatu, będą wykonywane od 7 listopada dwa razy w tygodniu – we wtorki i soboty. Oferta ta jest skierowana głównie do polskich turystów zainteresowanych wypoczynkiem na izraelskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Przypomnijmy, że w latach 1998-2009 regularne loty z Krakowa do Tel Awiwu wykonywały Polskie Linie Lotnicze LOT.

Jest to 26. połączenie w zimowym rozkładzie Ryanaira z Krakowa i pierwsza trasa tego przewoźnika z Polski na Bliski Wschód. Od jesieni tego roku na krakowskim lotnisku stacjonować będzie trzeci samolot irlandzkiej linii, dzięki czemu będzie to jej największa baza w Polsce.

Od początku swej obecności w Krakowie, czyli od jesieni 2005, Ryanair przewiózł już na trasach z i do Balic ponad 10 mln pasażerów (10 mln pasażerów Ryanaira w Krakowie, 2015-07-02). W bieżącym roku linia zakłada, że z jej usług na trasach z tego lotniska skorzystają 2 mln podróżnych, czyli połowa odprawionych w MPL im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Port lotniczy Ovda w Izraelu powstał w 1981, jako baza izraelskich wojsk lotniczych. Po podpisaniu traktatu pokojowego z Egiptem, w 1982 lotnisko zaczęto wykorzystywać do celów cywilnych. Wcześniej wszystkie loty czarterowe z Europy lądowały na lotnisku Etzion, jednak na mocy zawartego porozumienia pokojowego, Izrael wycofał się z półwyspu Synaj i oddał wszystkie trzy tam położone bazy lotnicze.

Z tego powodu podjęto decyzję o wybudowaniu cywilnego terminalu przy bazie lotniczej Ovda. Obszar cywilny wyznaczono przy krótszej drodze startowej, której długość umożliwiała lądowanie dużych samolotów pasażerskich, np. Boeingów 747. W 1988 otwarto Międzynarodowy Port Lotniczy Ovda. Od tamtej pory duże samoloty pasażerskie z turystami przylatującymi do Ejlatu, lądują na Ovda, zamiast w porcie lotniczym Ejlat.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.