Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańska kompromitacja

Strategia i polityka, 08 lipca 2015

Mimo szumnych zapowiedzi amerykańskich władz, program szkolenia umiarkowanych syryjskich opozycjonistów przynosi znikome rezultaty.

Przeciągający się proces sprawdzania przez kontrwywiad i wyśrubowane normy, jakie muszą spełnić kandydaci, odbiły się na efektywności amerykańskiego programu szkoleniowego / Zdjęcie: Departament Obrony USA

USA zapowiedziały na początku roku uruchomienie specjalnego programu szkoleniowego dla umiarkowanych rebeliantów w Syrii. Jego celem jest lepsze przygotowanie syryjskiej opozycji dla walki bojownikami z Ad-Daula al-Islamijja i innymi organizacjami islamistycznymi działającymi w tym państwie. Waszyngton zakładał, że rocznie kursy przechodzić będzie ok. 3-5 tys. Syryjczyków.

Ambitne plany prezydenckiej administracji przegrały jednak w starciu z rzeczywistością. Taki wniosek nasuwa się po wczorajszym wystąpieniu przed senacką komisją ds. sił zbrojnych Sekretarza Obrony USA, Ashtona Cartera. Jeden z najbliższych współpracowników Baracka Obamy poinformował opinię publiczną, że szkolenie wojskowe przeszło do tej pory zaledwie ... 60 osób. Liczba ta wywołała zdziwienie i duże poruszenie wśród senatorów. Co ciekawe, przedstawiciele Pentagonu informowali w czerwcu prasę, że kursy szkoleniowe rozpoczęło już ok. 200 Syryjczyków (Problemy ze szkoleniem rebeliantów, 2015-06-20).

Broniąc się przed krytyką członków komisji, której przewodzi John McCain, Republikanin i zajadły krytyk Obamy, Carter zaznaczył, że USA otrzymały i obecnie rozpatrują ok. 7 tys. zgłoszeń od kandydatów do przeszkolenia. Szef Departamentu Obrony przyznał też, że największe trudności w doborze kursantów sprawia długa i skomplikowana procedura ich sprawdzenia przez kontrwywiad, która jest jednak podstawowym warunkiem powodzenia przedsięwzięcia (Pierwsi rebelianci gotowi do szkolenia, 2015-03-28).

Program szkolenia syryjskich opozycjonistów ma trwać co najmniej 3 lata. USA przeznaczą na ten cel ok. 500 mln USD (ok. 2 mld zł). Szkolenia będą prowadzone w Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Katarze i Turcji (Porozumienie o szkoleniu Syryjczyków, 2015-02-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra