Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja pomoże Brazylii zbudować atomowy OP

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 23 września 2008

Minister obrony Brazylii, Nelsom Jobim poinformował, że Brazylia z pomocą technologiczną Francji zbuduje atomowy okręt podwodny. Umowa na ten temat ma zostać podpisana w grudniu.

Podpisanie umowy o współpracy wojskowej, zawierającej m.in. ustalenia związane z budową atomowego OP, ma nastąpić podczas wizyty francuskiego prezydenta, Nicolasa Sarkozy'ego w Brazylii. W efekcie do 2020 ma powstać pierwszy atomowy okręt podwodny zbudowany i eksploatowany przez państwo Ameryki Południowej. Brazylia ma zbudować konwencjonalną część jednostki, a Francuzi dostarczą siłownię atomową.

Program budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym Brazylia realizuje już dwie dekady, ale na razie bez powodzenia, między innymi ze względu na zaburzenia polityczne i ekonomiczne. Stąd sięgnięcie po pomoc zagraniczną. Warto dodać, że Brazylia jest jedynym, obok Argentyny, krajem regionu posiadającym doświadczenia z technologiami atomowymi (zasoby uranu, zakłady jego wzbogacania, ośrodki badawcze). W ub.r. prezydent Brazylii ogłosił przeznaczenie na nowy program atomowy 540 mln USD. Na 2009 zaplanowano wydanie na program budowy okrętu podwodnego z napędem atomowym 160 mln USD.

W lutym oba kraje podpisały umowę dotyczącą budowy 4 okrętów podwodnych klasy Scorpene z konwencjonalnym zespołem napędowym i transferze związanych z tym technologii do stoczni brazylijskich. To na nich ma być oparta konstrukcja nowego okrętu atomowego. Innym wspólnym przedsięwzięciem jest budowa przez Eurocoptera i Helibras wartych 1,2 mld euro ok. 60 śmigłowców transportowych Cougar dla armii brazylijskiej.

Brazylia inwestuje w flotę okrętów podwodnych w związku z ochroną złóż ropy naftowej u swych wybrzeży. Niedawno koncern Petrobas potwierdził istnienie w odległości 200-250 km od brzegów tego kraju złóż szacowanych na 3-4 mld baryłek. Jobim ogłosił informację o budowie atomowego OP, otwierając w południowo-wschodnim stanie Espirito Santo ćwiczenia brazylijskiej floty Operation Atlantic, symulujące obronę złóż przed obcym atakiem. Bierze w nich udział 20 okrętów nawodnych, kilka podwodnych, 50 samolotów i ok. 9 tysięcy żołnierzy.

Do końca 2010 Brazylia zamierza wydać na modernizację sił zbrojnych 3,5 mld USD. Ma temu towarzyszyć także przebudowa i wzmocnienie rodzimego przemysłu zbrojeniowego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.