Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Lista życzeń rosyjskich dowódców

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 23 września 2008

Po wojnie z Gruzją, dowództwo rosyjskich wojsk lądowych przygotowało alternatywną - w stosunku do obecnie obowiązującego dokumentu - listę zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

BTR-90, zmodernizowana wersja BTR-80 z wieżą z BWP(BMP)-2, weszła formalnie do uzbrojenia rosyjskich wojsk lądowych latem tego roku. Rosyjscy dowódcy, w poszerzonych planach dostaw, kładą największy nacisk na zakup nowych i zmodernizowanych bojowych wozów piechoty oraz transporterów opancerzonych (BMP-3, BTR-80 i -90, BMD-4). Do 2015 ma ich być ok. 7 tys. Według zachodnich szacunków Rosja dysponuje obecnie ok. 25 tys. takich pojazdów, z czego w wojskach operacyjnych znajduje się ok. 12-12,5 tys. egz. / Zdjęcie: MO Rosji

Nowa lista nie jest dokumentem oficjalnym. Ma wpłynąć na polityków, by dokonali korekty w obecnie obowiązujących planach modernizacji sił zbrojnych do 2015 i przyspieszyli tempo wymiany sprzętu.

Rosyjscy wojskowi chcieliby, by do tego czasu dokonać zakupu 3 tys. sztuk ciężkiej broni i zmodernizować 5 tys. obecnie wykorzystywanych egz. Dotyczy to m.in. 1400 czołgów podstawowych, które pozwoliłyby na pełne wyposażenie 45 batalionów pancernych, 4020 bwp i 3008 transporterów opancerzonych dla 174 batalionów zmechanizowanych, zmotoryzowanych i powietrzno-deantowych, 60 wyrzutni pocisków taktycznych Iskander dla 5 brygad i 18 zastawów przeciwlotniczych/przecirakietowych S-400.

Dodatkowo domagają się nowoczesnych systemów rozpoznania, walki radioelektronicznej, amunicji precyzyjnej i możliwości skutecznego nawigowania w oparciu o GLONASS. Chcą również, by wszystkie śmigłowce wojsk lądowych otrzymały skuteczne systemy samoobrony przeciwko naramiennym wyrzutniom pocisków przeciwlotniczych.

Pozornie są to żądania trudne do spełnienia w ciągu najbliższych 7 lat. Z drugiej jednak strony tylko w 2007 rosyjscy podatnicy mieli sfinansować budowę 31 czołgów T-90 oraz modernizację 155 T-72 i 31 T-80U oraz 390 wozów BMP-3 i BRT-80 (zobacz również: Zamówienia uzbrojenia w Rosji na 3 lata).

Co więcej, już sam oficjalny plan zbrojeń zakłada wydanie na nowe systemy uzbrojenia w latach 2007-2015 ok. 189 mld USD (w cenach z 2007), co ma doprowadzić do wymiany 45% rosyjskiej broni i wyposażenia wojskowego.

W odniesieniu do wojsk lądowych, oficjalny program modernizacji technicznej zakładał dostarczenie nowych i zmodernizowanych wozów dla 40 batalionów pancernych i 147 batalionów piechoty do 2017.

Przy utrzymujących się wysokich cenach surowców, propozycje dowódców wojsk lądowych mogą zostać przynajmniej częściowo zaakceptowane. W 2008 Rosja ma uzyskać z eksportu ropy naftowej ok. 200 mld USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.