Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sojuz dowiózł kosmonautów na MKS

Astronautyka, 23 lipca 2015

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-17M przetransportował 3 kosmonautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W 45. ekspedycji bierze udział Amerykanin, Japończyk i Rosjanin.

Zdjęcie: Roskosmos

Wczoraj wieczorem rakieta nośna Sojuz-FG z satelitą załogowym Sojuz TMA-17 wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start nastąpił o 21:02:46 UTC (dziś o 00:02:46 czasu moskiewskiego). Na pokładzie satelity znajdowało się 3 kosmonautów – Amerykanin Kjell Lindgren z NASA, Rosjanin Oleg Kononienko z Roskosmosu i Japończyk Kimiya Yui z JAXA. To 45. ekspedycja na MKS.

O 2:46 UTC Sojuz TMA-17 połączył się z MKS (ang. ISS). Łączenie odbyło się w trybie automatycznym. Po połączeniu otworzył się lewy panel ogniw słonecznych, którego nie udał się otworzyć wcześniej.

Dla Olega Kononienki to trzeci lot w Kosmos. Spędził on dotąd na orbicie 391 dni. Trzykrotnie wychodził w otwarty Kosmos. Amerykanin i Japończyk są w Kosmosie po raz pierwszy.

Pierwotnie start obecnej misji był planowany na 26 maja. Odłożono go jednak po nieudanym starcie Sojuz-2.1a z 28 kwietnia. Rosyjskie Sojuzy są jedynymi satelitami dowożącymi ludzi na MKS (Sojuz dotarł do MKS, 2014-11-24; 6 kolejnych miejsc w Sojuzach dla NASA, 2015-02-08). Amerykanie utracili tę zdolność kilka lat temu, a obecnie prowadzą prace nad załogowymi urządzeniami orbitalnymi nowej generacji (NASA szuka alternatywy dla Sojuzów, 2014-08-23). NASA buduje je we współpracy m.in. z prywatną SpaceX i Boeingiem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.