Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Belgia podsumowuje naloty na islamistów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 lipca 2015

Ministerstwo obrony Belgii podsumowało 9-miesięczną kampanię nalotów na pozycje islamistów w Iraku. Na początku lipca Belgowie zakończyli działania bojowe na Bliskim Wschodzie.

Od września 2014 do początku lipca 2015 Belgowie przeprowadzili nad Irakiem blisko 800 operacji lotniczych. Belgijskie F-16 i większość 120-osobowego kontyngentu wojskowego powróciły już do kraju / Zdjęcie: MO Belgii

Przez ostatnie 9 miesięcy belgijskie samoloty bojowe prowadziły operacje lotnicze nad Irakiem, wspierając wielonarodową koalicję państw walczących z Ad-Daula al-Islamijja (Belgowie i Holendrzy w walce z PI , 2015-01-08). Bruksela wydzieliła na potrzeby irackiej misji 6 samolotów F-16 i 120 żołnierzy, w tym członków załóg i personelu obsługowego. Belgowie stacjonowali w bazie Muwaffaq Salti w Azraq w Jordanii.

Od 24 września 2014 do 2 lipca 2015 belgijskie F-16 wykonały nad Irakiem 796 misji bojowych, w trakcie których aż 163 razy użyto uzbrojenia lotniczego. Oznacza to, że Belgowie odpowiadali za ok. 5,5% wszystkich operacji lotniczych przeprowadzonych przez koalicjantów (2,7 mld USD na walkę z islamistami, 2015-06-19).

Głównym zadaniem belgijskich F-16 było prowadzenie nalotów na pozycje Ad-Daula al-Islamijja i wykonywanie lotów rozpoznawczych. Belgowie udzielali również wsparcia oddziałom wojsk lądowych Iraku i kurdyjskim Peszmergom w ich walce z islamistami.

Na początku lipca Belgowie wycofali z Jordanii wszystkie samoloty F-16 i większość żołnierzy. Do końca roku na Bliskim Wschodzie pozostanie wydzielona grupa belgijskich wojskowych, którzy będą ochraniać jordańską bazę lotniczą i wspierać członków stacjonującego na miejscu holenderskiego kontyngentu (Belgia i Holandia dołączają do koalicji przeciw PI, 2014-09-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra